Ekonomi ve Finans Haberleri

Döviz Kurları Salı Gününe Nasıl Başladı?

January 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Salı Gününe Nasıl Başladı?

Döviz kurları dünkü kapanışta hafif bir düşüş yaşasa da yeni güne rekor seviyelerinde başladı. Küresel piyasalarda da merkez bankalarının faiz politikası belirsizliğinden beslenen dolar endeksi yükseldi. 

Serbest piyasada güne 30,1030 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.00’de 0,06% artışla 30,1010 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,9769 lira seviyesinde tamamladıktan sonra hafif düşüşle 32,9272 liradan işlem gördü. 

Öte yandan iç piyasada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankalar ile finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 1 Ocak 2025’ten itibaren enflasyon muhasebesi uygulamasına geçeceğini duyurdu.

🎯 Dolar Endeksi 103 Seviyesine Yaklaşıyor

Döviz Kurları Salı Gününe Nasıl Başladı?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, borsaların kapalı olduğu dün yatay seyrettikten sonra Kızıldeniz gerilimleri ve faiz politikası belirsizliğiyle 102,900 seviyesine yükseldi. 

Küresel piyasalarda faiz indirimleri belirleyici gündem olmaya devam etti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilerinden gelen bazı açıklamalar, faiz indirimi beklentilerine gölge düşürdü. 

ECB’den Joachim Nagel, “Faiz indirimlerini konuşmak için henüz çok erken, enflasyon hâlâ çok yüksek.” dedi ve faizleri çok erken indirme hatasının yapılmaması gerektiğini söyledi. 

Saxo döviz stratejisti Charu Chanana, “ECB’den gelen şahin yorumlar, Fed’in faiz patikasının da agresif olabileceği yönündeki piyasa endişelerini artırdı.” yorumunu yapıyor. 

Yatırımcılar bugün ekonomik görünüme ilişkin açıklamalar yapması beklenen Fed Guvernörü Christopher Waller’ın konuşmasını yakından takip edecek. 

Piyasalar ocak ayında Fed’in faizleri sabit tutacağına kesin bir gözle bakarken, CME FedWatch aracına göre mart ayında 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimalini de 70% olarak fiyatlıyor. Bu oran, dün 77% seviyesindeydi ve söz konusu değişim, faiz indirimi beklentilerine yönelik oynaklığın altını çiziyor. 

Döviz Kurları Salı Gününe Nasıl Başladı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters