Döviz Kurları Rekora Koşuyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, geçen haftaki yukarı yönlü hareketlerini sürdürerek rekor seviyelerine yakın işlem görürken, dolar geçen haftaki ılımlı istihdam verisinin ardından değer kaybını sürdürüyor.

Serbest piyasada güne 32,6560 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,7009 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,3420 liradan başladıktan sonra yükselişini sürdürerek 35,4838 liradan işlem gördü. 

🎯 Fransa Seçimleri, Fed Beklentileri

Döviz Kurları Rekora Koşuyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçtiğimiz hafta sürpriz bir şekilde beklentilerin altında gelen ve Fed’in yakında faiz indirimine başlayabileceği beklentilerini güçlendiren istihdam rakamlarının ardından ekside kaldı ve 104,896 seviyesinde işlem gördü.

CME Group’un FedWatch aracına göre de yatırımcılar şu anda Fed’in eylül toplantısında faiz indirimine gitme ihtimalini 76% olarak fiyatlıyor. Bu beklenti bir hafta önce 64% seviyesindeyken, aralık ayına kadar da ikinci bir faiz indirimi öngörülüyor.

Öte yandan Fransa’daki seçim tahminlerinin, sol ittifakın beklenmedik derecede güçlü bir performans göstermesiyle parlamentonun askıda kalacağına işaret etmesi ve ülkenin mali görünümüne ilişkin yeni bir belirsizliğin ortaya çıkmasının ardından değer kaybı yaşayan avro da gündemdeydi.

Anket kuruluşları, sol ittifakın 184 ile 198 sandalye alacağını tahmin ediyor ancak bu aralık mutlak çoğunluk için gereken 289 sandalyenin çok altında. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezci ittifakının 160 ile 169, RN ve müttefiklerinin ise 135 ile 143 sandalye alması bekleniyordu.

Mizuho Securities döviz stratejisi direktörü Ken Cheung, “Aşırı sağcı bir partinin çoğunluğu elde etmesinin yaratacağı şok kısa vadede önlendi ancak sol partilerin yükselişi ve artan siyasi belirsizlikler orta vadede Fransa’nın mali açıkları ve Euro bölgesinin istikrarına ilişkin endişeleri artırabilir.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters