Dolar Yorum

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, geçtiğimiz haftaki rekor seviyelerin ardından yeni haftaya ekside başlarken, küresel piyasalarda Fransa seçimlerinin Euro’yu desteklediği, doların ise mayısta enflasyonun soğuduğuna işaret eden verilerin ardından hafif gerilediği görüldü. 

Serbest piyasada güne 32,7620 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 11.45’te 32,6823 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,2360 liradan başladıktan sonra hafif gerileyerek 35,2267 liraya indi.

🎯 Dolar Endeksi Son 1 Haftanın Dip Seviyesinde

Döviz Kurları Haftaya Nasıl Başladı?

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Euro’daki yükseliş karşısında hafif gerilese de 105,500 seviyelerinde tutunmaya devam etti. 

Fransız aşırı sağının parlamento seçimlerinin ilk turunda elde ettiği tarihi zaferin bazı beklentilerin biraz altında kalması ve nihai sonucun önümüzdeki hafta sonu yapılacak ikinci tur öncesinde partilerin anlaşmalarına bağlı kalmasının ardından Euro bugün ralli yaptı. 

Euro’daki yükselişin yanı sıra, geçen hafta cuma günü ABD enflasyonunun mayıs ayında gerilediğini gösteren veriler de dolarda aşağı yönlü bir harekete yol açtı. 

Veriler ayrıca Fed’in bu yıl içinde faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini güçlendirdi: CME FedWatch aracına göre piyasalar, bir ay önceki 55%’lik beklentiye kıyasla, eylül ayında Fed’in faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık 63% olarak fiyatlıyor.

Pepperstone kıdemli araştırma stratejisti Michael Brown, “Enflasyon kendi başına buyruk davranmaya devam ederse, ilk 25 baz puanlık indirim eylül ayında gelecek gibi görünüyor.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters