Döviz Haberleri

Döviz Kurları Güne Yükselişle Başladı

January 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Döviz Kurları Güne Yükselişle Başladı

Döviz kurları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde yükselişlerine devam ederken, küresel piyasalarda dolar endeksi hafif geriledi.

Serbest piyasada güne 30,2884 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 30,2788 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,8334 lira seviyesinde tamamladıktan sonra 33 lira seviyesine yaklaşarak 32,9441 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi Fed İpuçlarını Bekliyor

Döviz Kurları Güne Yükselişle Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yoğun veri gündemi ve Fed’in faiz açıklamaları öncesi hafif zemin kaybetse de 103,43 seviyesinden işlem görerek 13 Aralık’taki 103,82 zirvesine yakın seyrediyor. 

Fed yetkililerinin haftaya açıklayacakları karar merakla beklenirken, toplantı döneminden önce San Francisco Fed Başkanı Mary Daly para politikasının iyi bir noktada olduğunu söylemiş ve faiz indirimlerini “eli kulağında” olarak değerlendirmek içi erken olduğunu belirtmişti. 

Convera’dan James Kniveton, “Piyasalar, faiz indirimlerinin oldukça hızla yaklaştığına yönelik beklentilerini son dönemlerde revize etmeye başladı. Bu, merkez bankaları nihai hedeflerine yaklaştıkça enflasyonun düşürülmesine yönelik genel bir direnç modelini takip ediyor ve para politikasının daha düşük seviyelere ne kadar hızlı döneceğinin yeniden düşünülmesine yol açıyor. Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin de Fed’in paralelinde faiz indirimi beklentilerini geri çektiğini gördük.” yorumunu yapıyor. 

Döviz Kurları Güne Yükselişle Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters