Dolardaki Yükseliş Sürüyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, hafta başından bu yana izlediği yukarı yönlü ivmeyi korumaya devam ediyor. Küresel piyasalarda ise Fed yorumlarının ardından dolar bu kez de ekonomik veri gündeminden darbe aldı. 

Serbest piyasada güne 32,5440 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.15’te 32,5570 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,1160 liradan başladıktan sonra yükselişini sürdürerek 35,2477 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar 105’in Üzerinde Tutunmaya Çalışıyor

Dolardaki Yükseliş Sürüyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin yorumlarıyla zayıfladıktan sonra dün açıklanan verilerle düşüşünü sürdürerek 105,217 seviyesinden işlem gördü. Endeks dün, 105,04 ile 13 Haziran’dan bu yana görülen en düşük seviyesine inmişti. 

Dün ISM’in imalat dışı PMI endeksi ve ADP istihdam verisinin beklentilerin altında gelerek ABD ekonomisinin zayıfladığına işaret etmesi doları etkileyen ana gündem oldu.

National Australia Bank döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Yavaş yavaş da olsa ABD ekonomik verilerinde bir tersine dönüş eğilimi görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Ayrıca dün yayınlanan Fed’in haziran ayı toplantı tutanakları da ABD ekonomisinin yavaşladığı ve “fiyat baskılarının azaldığı” görüşünü destekleyen savlar sundu. 

Söz konusu ekonomik verilerin ardından piyasaların eylül ayında olası bir faiz indirimi olasılığını 56% olarak fiyatladığı görüldü. Önceki beklenti 68% seviyesindeydi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters