Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar ve Euro Hafif Geriledi, Dolar Endeksi 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

November 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dolar ve Euro Hafif Geriledi, Dolar Endeksi 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Güne 29 lira zirvesine yakın seviyelerde başlayan dolar gün içinde serbest piyasada hafif gerilerken, yatırımcılar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklamalarını takip etti. Öte yandan Fed’in faiz indirimlerine başlayabileceğine ilişkin gelişmelerle dolar endeksindeki düşüş devam etti. 

Serbest piyasada güne 28,91 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’de 0,05% düşüşle 28,9104 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,8274 lira seviyesinde tamamlayan Euro ise 0,27% düşüşle 31,7374 liraya geriledi.

Bugünün yatırımcı gündeminde ise ağırlıklı olarak TCMB tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları ve Başkan Hafize Gaye Erkan’ın yorumları yer alıyor.

TCMB’nin 52 finansal sektör temsilcisi ve 17 reel sektör katılımcısının görüşlerine yer verdiği anket sonuçlarına göre 69 katılımcı 2023 sonunda dolar kurunun 29,99 lira, 2024’ün eylül ayında ise 39,61 lira olmasını bekliyor. 

Dolar ve Euro Hafif Geriledi, Dolar Endeksi 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Öte yandan TCMB Başkanı Erkan, bugün İSO Meslek Komiteleri toplantısında yaptığı açıklamada enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini belirtirken, “Parasal sıkılaştırma sürecimizin etkilerini büyük ölçüde, dezenflasyonu tesis edeceğimiz 2024 yılında göreceğiz.” dedi. 

🎯 Faiz İndirimleri Beklentisi Dolar Endeksine Olumsuz Yansıdı

Bir süredir aşağı yönlü bir ivmede hareket eden dolar endeksi, faiz oranının geleceğine ilişkin Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla son üç ayın dip seviyesini gördü. 

Fed’in genel olarak sıkı para politikaları savunucularından biri olarak şahin ve etkili bir ses olan Fed guvernörü Christopher Waller, enflasyondaki düşüş “birkaç ay daha; üç ay, dört ay, beş ay devam ederse, sadece enflasyon daha düşük olduğu için politika faizini düşürmeye başlayabiliriz.” dedi. 

Söz konusu açıklamaların ardından ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi bugün 102,46 seviyesine gerileyerek son üç ayın en düşük seviyesinden işlem gördü. 

Capital. com kıdemli finans piyasası analisti Kyle Rodda, “(Waller) tarihsel olarak nispeten şahin bir isim, dolayısıyla eğer tutumu biraz daha güvercinleşiyorsa, bu belki de Fed üyeleri arasında genel bir fikir birliğinin faizlerin zirveye ulaştığı ve belki de gelecek yıl düşürülebileceği yönünde olduğunu gösteriyor.” yorumunu yaptı. 

Dolar ve Euro Hafif Geriledi, Dolar Endeksi 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, TCMB