Ekonomi ve Finans Haberleri

Enflasyon Düşmeye Devam Ederse Faizleri İndirebiliriz – Fed Guvernörü

November 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Enflasyon Düşmeye Devam Ederse Faizleri İndirebiliriz – Fed Guvernörü

Fed politika yapıcıları, ekonomide yumuşak iniş sağlama yolunda ilerliyor. Yetkililer faiz oranlarını sabit tutarak yılı sakin bir şekilde tamamlayacak gibi görünürken, faiz indirimleri konusunda da olumlu yorumlar gelmeye başladı. 

Fed’in genel olarak sıkı para politikaları savunucularından biri olarak şahin ve etkili bir ses olan Fed guvernörü Christopher Waller, dün American Enterprise Institute düşünce kuruluşuna verdiği demeçte, “Enflasyon oranları düşündüğüm gibi ilerliyor.” dedi.

Politikanın şu anda ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu 2% hedefine geri getirmek için iyi bir konumda olduğuna giderek daha fazla inanıyorum.” diyen Waller, bunu şu anda 3,9% olan işsizlik oranında keskin bir artış olmadan yapabileceğinden de “makul ölçüde emin” olduğunu söyledi.

Waller enflasyondaki düşüş “birkaç ay daha; üç ay, dört ay, beş ay devam ederse, sadece enflasyon daha düşük olduğu için politika faizini düşürmeye başlayabiliriz.” dedi ve ekledi:

Bunun ekonomiyi kurtarmaya çalışmakla hiçbir ilgisi yok. Bu her politika kuralı ile tutarlı bir tutum. Faizi gerçekten yüksek tutacağımızı söylemek için hiçbir neden yok.” 

Yaklaşan verilerin fiyat baskılarında beklenmedik bir canlanmaya yol açması halinde Fed’in ilave faiz artırımlarına gitme olasılığının devam ettiğini de vurgulayan Waller,  öngörülemeyen bir şokun yumuşak iniş senaryosunu rafa kaldırabileceğini belirtti.

Ancak diğer Fed yetkilileri Waller kadar güvercin açıklamalarda bulunmadı. 

Hepimizin bildiği üzere Fed 2% enflasyon görmek istiyor ve politika yapıcılar şu ana kadarki ilerlemeyi, pandemi dönemindeki sıkıntıların ardından hem mal hem de işgücü arzındaki iyileşmelerin yanı sıra Fed’in politika faizini 18 aydır artımasının ardından keskin bir şekilde yükselen borçlanma maliyetlerinin kısıtlayıcı etkisinin bir kombinasyonuna bağlıyor.

Salt Lake City’de Utah Bankacılar Birliği toplantısında konuşan Fed guvernörü Michelle Bowman, enflasyon konusundaki ilerlemenin dayanıklılığına ilişkin bir dizi soruyu gündeme getirerek, yeni bir faiz artırımı olasılığını canlı tuttu:

Temel ekonomik görünüm kapsamında, enflasyonu 2%’lik hedefimize indirmek için politikayı yeterince kısıtlayıcı tutmak amacıyla federal fon oranını daha da artırmamız gerekip gerekmeyeceğini görmek için beklemeye devam ediyorum.

Fed’in aralık ayındaki toplantısında nasıl bir adım atacağı henüz belli değil ancak CME FedWatch aracına göre piyasaların neredeyse tamamı merkez bankasının faiz oranını sabit bırakmasını bekliyor. 

Öte yandan Fed’in faiz politikaları için cuma günü Başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar da yakından takip edilecek. 

Enflasyon Düşmeye Devam Ederse Faizleri İndirebiliriz - Fed Guvernörü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters