Döviz Haberleri

Dolar, Rekor Seviyeyi Test Etti

December 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Rekor Seviyeyi Test Etti

Döviz kurları, sabah saatlerinde yeni rekor seviyelerini test ettikten sonra yüksek seyretmeye devam ediyor. Ancak dolar, küresel piyasalarda 2023’ü kayıpla tamamlama yolunda ilerliyor. 

Dünü 29,4527 lira seviyesinde tamamlayan dolar, sabah saatlerinde bankalararası işlemlerde 29,7336 lirayı test ettikten sonra TSİ 11.00’de bir önceki rekor seviyesinin üzerinde, 29,5481 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,6207 lira seviyesinde tamamlayan Euro da ivmesini koruyarak 0,37% artışla 32,7428 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Fed’in Etkisinden Kurtulamadı

Dolar, Rekor Seviyeyi Test Etti

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, son iki yılda elde ettiği kazanımlarının ardından Fed’in önümüzdeki yıl faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin artmasıyla 2023’ü ekside tamamlamaya hazırlanıyor. 

Endeks, bugün 101,146 seviyesine gerileyerek bir önceki seansta gördüğü beş ayın dip seviyesi olan 100,61’e yakın seyretti. Böylece dolar bu ay 2%, 2023 genelinde ise 2,2% değer kaybetti. 

Saxo döviz stratejisti Charu Chanana, “Fed güvercin söylemlere geri döndükçe doların 2024’te baskı altına girmesi muhtemel ancak aynı zamanda ABD dışındaki büyümeyi de görmemiz gerek.” diyor. 

Fed, 2022’de sıkı para politikasını benimsediğinden beri ABD’de faiz oranlarının ne kadar süre ne kadar yükseleceğine yönelik belirsizlik, son iki yıldır doların güçlü seyrinin en önemli destekçisi oldu. 

Ancak ekonomik veriler ABD enflasyonun soğumaya başladığına dair işaretler vermeye başladığından bu yana yatırımcılar dikkatlerini Fed’in faiz indirimlerine başlayabileceğine çevirdi. Bu beklentiler, merkez bankasının aralık toplantısındaki açıklamalarının ardından gözle görülür derecede arttı. 

Wells Fargo ekonomistleri, 2024’e yönelik beklentiler raporunda, “Gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının faiz indirimlerine yönelme yolunda olduğuna inanıyoruz. G10 ülkelerinin merkez bankaları için de 2023’te benimsenen ‘daha uzun süre daha yüksek’ tavrı artık daha düşük bir önceliğe sahip gibi görünüyor.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, Rekor Seviyeyi Test Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters