Borsa Haberleri

Dolar Neden Düşüyor?

Nisan 8, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Dolar Neden Düşüyor?

31 Mart Yerel Seçimleri’nin geride kalması ile dolar/TL’de yaşanan düşüş bayram öncesi sınırlı da olsa devam ediyor. Dolar/TL kuru bugün saat 13.07 sularında serbest piyasada 0,01% düşüşle 32,04 TL seviyesinden fiyatlanıyor. Dolar, seçim sonrası ilk işlem gününde sınırlı bir yükseliş yaptıktan sonra günün geri kalanında 1,5%’ye varan düşüş kaydetmişti.

Seçim öncesi piyasalarda, seçimden sonra doların artacağına yönelik beklentiler hakimdi. Bu beklentilerin büyük çoğunluğu, hükümetin seçimlerden sonra mevut sıkı para politikası adımlarından geri adım atacağı görüşlerinden kaynaklanıyordu.

Ancak geçtiğimiz pazar gecesi yapılan seçimlerin ardından hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarla, mevcut politikalara “devam” mesajı verdi.

Yabancılar TL’den Umutlu

Bu durum yurt içinde dövize olan talebi ve buna bağlı olarak TL üzerindeki baskıyı bir miktar azaltmış gibi görünürken, diğer yandan Türkiye ekonomisine yeniden güven kazanma aşamasında olan yabancı yatırımcıların da tahminlerine yansıdı. 

ABD’li Banka Wells Fargo, yayımladığı bir raporda dolar/TL’nin 2025’te 30 TL’nin altına ineceği görüşünü yineledi.

Goldman Sachs ve Deutsche Bank tarafından yapılan dolar/TL değerlendirmelerinde ise her iki kurum da TL’nin geleceğine yönelik olarak “olumlu” değerlendirmelerde bulundu.

Deutsche Bank, seçim sonrası TL’nin performansı için daha fazla alan olduğu yorumunu yaparken, Goldman Sachs ise sona eren yerel seçimlerin ardından artan sermaye akımlarıyla Türk Lirası’nın geçtiğimiz aylara kıyasla daha iyi bir performans sergilemesini beklediğini belirtti.

Goldman Sachs’ın değerlendirmesine buradan ulaşabilirsin.

Deutsche Bank’ın değerlendirmesine buradan ulaşabilirsin.

Wells Fargo’nun değerlendirmesine buradan ulaşabilirsin.

Yüksek Faiz Mevduatı Cazip Kılabilir

Diğer yandan haziran ayından bu yana başlayan sıkı para politikası etkisiyle TCMB politika faizi 50%’ye geldi. Bu bankaların verdiği mevduat faiz oranlarına da yansırken, bankalarda şu an ortalama mevduat faizi 55% seviyesinde bulunuyor. 

Bu durumun uzun süre devam etmesi, yurt içinde dövize olan talebi bir miktar aşağı çekebilir. 

Diğer yandan TCMB, 50%’lik faizin dezenflasyon için yeterli olduğunu belirtse de enflasyonda görülebilecek olası bir bozulmaya karşı sıkılaşma düzeyinin artırılabileceği mesajını da verdi. Böylece faiz oranlarının enflasyondaki seyre göre ilerleyen dönemlerde artırılması da mümkün.

Diğer Bir Alternatif Gram Altın

Dolar/TL’deki talebi kısan bir diğer unsurda ons altından destek alarak yükselişini sürdüren gram altın. Gram altının fiyatı ons altın ve dolar/TL’ye göre belirleniyor. Her ne kadar dolar/TL yatay bir seyir izlese de, ons altının yükselişinden destek alan gram altın getiri olarak dolara oranla daha iyi bir performans gösteriyor. Bu da yatırımcıların dolara nazaran gram altına olan talebini yukarı çekiyor.

Gram altın şu dakikalarda 0,37% yükseliş ile 2407 lira seviyesinden işlem görürken, ons altın ise 0,30% artışla 2336 dolardan fiyatlanıyor.

Eski TCMB Başekonomisti’nden Dolar Yorumu

Eski TCMB Başekonomisti Hakan Kara, dolar/TL’deki seçim sonrası düşüşe ilişkin olarak yaptığı bir X paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Dolar kurunun aşağıdaki hareketine anlam vermek için piyasadaki haber akışını inceledim ama pek bir neden bulamadım. Tamam, ben de TL’de biraz değerlenme beklerdim, bu şaşırtıcı değil, ama neden hareket tam 14:40’ta başlıyor anlayamadım.”

TCMB Brüt Rezervlerde Gerileme Sürerken, Net Rezervler Bir Miktar Toparlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleri ise haziran ayından bu yana sıkı para politikası ile artış kaydetse de son haftalarda yeniden gerileme eğiliminde. Son olarak 29 Mart’la sona eren haftada açıklanan verilere göre brüt rezervler 123,1 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta brüt rezervler 123,8 milyar dolar düzeyindeydi.

Net rezervlerde ise sınırlı bir toparlanma izlendi. Buna göre 29 Mart haftasında net rezervler 15,5 milyar dolar oldu. 22 Mart haftasında net rezervler 15,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: X