Borsa Haberleri

Seçim Sonrası TL’nin Performansı için Daha Fazla Alan Var – Deutsche Bank

Seçim Sonrası TL’nin Performansı için Daha Fazla Alan Var – Deutsche Bank
Google News Icon Takip Et

Deutsche Bank, seçimlerin ardından yerel ve döviz cinsinden Türk varlıklarının performans göstermesi için daha fazla alan gördüğünü belirtti.

Bankaya göre enflasyonu kontrol altına almak için mevcut ekonomik politika setinin sürdürülemesi önemli. Ekonomist Yiğit Onay ve Stratejist Christian Wietoska yayınladıkları raporda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasında mevcut ekonomik politikaları destekleyici açıklamalarına dikkat çekerek ” Yerel seçimlerin sonuçlanmasıyla birlikte dikkatler artık politika çerçevesine ve geçen yılki genel seçimlerden bu yana uygulanmakta olan ortodoks ekonomi politikalarının gidişatına çevrildi” değerlendirmesini yaptılar.

Deutsche Bank’a göre Türkiye’nin mevcut ortodoks ekonomik çerçevesi büyük olasılıkla devam edecek. Banka, ekonomi politikalarında bu sürekliliğin ekonominin gerekli yeniden dengelenmesini kolaylaştırmak, dezenflasyonu teşvik etmek ve Türk ekonomisini daha sürdürülebilir bir yörüngeye yönlendirmek için çok önemli olduğunu vurguladı.

Banka, mevcut 50%’lik politika faizinin, TL mevduata etkin bir şekilde yansıtılabildiği takdirde, ekonomide arzu edilen dengenin sağlanması için yeterince yüksek olduğu değerlendirmesinde bulundu.

“En Kötü Geride Kaldı”

Raporda en kötünün geride kaldığı ve yerel seçimler sonrasında yurt içinde dolarizasyonun tersine dönmesi, yabancı yatırımcıların ılımlı girişleri ve cari işlemler dengesinin daha olumlu bir görünüme kavuşmasıyla rezerv pozisyonu üzerindeki baskının hafifleyeceği öngörüldü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT