Borsa Haberleri

Wells Fargo’ya Göre Dolar 30 TL’nin Altına Düşecek

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Wells Fargo’ya Göre Dolar 30 TL’nin Altına Düşecek

ABD’li Banka Wells Fargo, Türkiye’ye ilişkin paylaştığı son raporunda geride kalan yerel seçimlerle Türk Lirası’nın 2025’te 30 TL’nin altına ineceği görüşünü yineledi.

Doların bu yıl için TL karşısında tepe noktasını gördüğünü savunan banka değerlendirmesinde şöyle dedi:

“Bu yılın başında, Türk Lirası’na ilişkin uzun vadeli ihtiyatlı iyimser bir bakış açısını resmi olarak ifade ettik; bu, yıllarca süren kötümserliğin ardından kayda değer bir görüş değişikliği oldu. Yerel seçimlerin geride kalması ve politika ve ekonomik ortodoksiye olan bağlılığın devam etmesiyle birlikte, Türk lirasına ilişkin uzun vadeli yapıcı görüşümüzü, artan bir inançla yineliyoruz.”

Bankaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaştırma döngüsüne başlamasından bu yana piyasalar Türk varlıklarına olumlu tepki verdi. Yerel seçimler öncesinde belirsizlikler olduğuna vurgu yapan Wells Fargo, “TL’yi ABD para birimine çevirirken resmi USD/TRY kuruna kıyasla ABD doları için bir prime yol açtı.” dedi.

Ancak bankaya göre yerel seçimlerle ilgili belirsizliğin ortadan kalkması ile dolar primi azaldı ve resmi ve gayri resmi döviz kurları birbirine yaklaşarak ABD doları için sadece küçük ama normal bir prim bıraktı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim