Dolar/Lirada Yeni Rekor
Google News Icon Takip Et


Döviz kurları
, haftanın son işlem gününde rekor seviyelerde işlem görürken, ABD’de ise başkanlık tartışmasının ardından adaylık görünümündeki yeni dengelenme karşısında dolar yükseldi. 

Serbest piyasada güne 32,9690 lira seviyesinde başlayan dolar, seans içinde 33,0450 lira ile rekor tazeledikten sonra TSİ 12.30’da 32,8832 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,3470 liradan başladıktan sonra hafif gerileyerek 35,2098 liraya indi.

🎯 Dolar Endeksi 106’yı Gördü

Dolar/Lirada Yeni Rekor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump arasında gerçekleşen münazarada 106 seviyesini gördükten sonra, bugün açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesinde temkinli seyretti ve 105,973 seviyesinden işlem gördü. 

Dolar endeksi çarşamba günü sekiz haftanın en yüksek seviyesi olan 106,13’e ulaştı ve şu ana kadarki çeyrekte 1,5% artış kaydetti. Piyasaların son altı ayda ABD’nin faiz indirimlerine yönelik beklentilerini azaltması nedeniyle bu, üst üste ikinci çeyreklik kazanç oldu.

Cumhuriyetçi ABD başkan adayı Trump, Atlanta’daki ilk kampanya münazarasında Başkan Joe Biden’a zaman zaman yanlış saldırılarda bulunurken, Biden’ın ilk konuşmalarda birkaç kez tökezlemesiyle dolar yükseldi.

BNZ piyasa stratejisti Jason Wong, “Biden için pek iyi bir münazara olmadı.” dedi ve bunun Trump başkanlığı ve ithalat tarifeleri ihtimalini artırdığını söyleyerek, yatırımcıların dolar satın aldığını ancak hareketlerin oldukça mütevazı olduğunu belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters