Dolar Enflasyon Öncesi Geri Çekildi
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon verileri öncesi yatay seyrederken, küresel piyasalarda dolar endeksinde ise temkinli bir hava izlendi. 

Serbest piyasada güne 32,9020 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 32,8938 liraya indi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,6490 liradan başladıktan sonra yükselerek 35,8246 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi 105’in Altında

Dolar Enflasyon Öncesi Geri Çekildi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Başkan Jerome Powell’ın Kongre’deki ikinci günü ve saatler içinde açıklanacak olan enflasyon verisi öncesinde 104,853 seviyesine geriledi. 

Powell’ın, Fed’in faiz indirimine başlamak için enflasyonun 2% hedefinin altına düştüğünü görmesine gerek olmadığını sadece bankanın enflasyonun gevşediğine dair yeterli güvene ihtiyacı olduğunu belirtmesi dolar üzerindeki baskının kilit noktalarından biri oldu.

Bu durum, yaklaşan enflasyon verilerini doğrudan odak noktası haline getirirken, enflasyonun gevşediğine dair herhangi bir işaretin faiz indirimine yönelik bahisleri artırması muhtemel.

CME Fedwatch aracı da yatırımcıların Fed’in eylül ayında faizleri 25 baz puan düşürme ihtimalini 72,5% olarak koruduğunu gösterdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing