Dolar, 33 Liraya Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, yeni haftaya güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra yatay seyrederken, küresel piyasalarda dolar Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalardan destek buldu. 

Serbest piyasada güne 32,9890 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’te 32,9172 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,3030 liradan başladıktan sonra hafif değer kaybederek 35,2196 liraya geriledi.

🎯 Dolar Yeniden Güç Kazanıyor

Dolar, 33 Liraya Yaklaştı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed yetkililerinin şahin yorumlarının yanı sıra dünyanın en büyük ekonomisinde istikrarlı bir konut piyasası olduğunu gösteren verilerle desteklenerek 105,877 seviyesine yükseldi.

Fed Guvernörü Michelle Bowman, dün politika faizini bir süre sabit tutmanın enflasyonu kontrol altına almak için yeterli olacağı görüşünü tekrarlayarak, dolar için topu yuvarlamaya başladı. Bowman ayrıca gerekirse faizleri artırma isteğini de yineledi.

Fed Başkanı Lisa Cook ise enflasyonda önemli ilerleme kaydedilmesi ve işgücü piyasasının kademeli olarak soğuması halinde faiz oranlarının bir noktada düşürülmesinin uygun olacağını söyledi. Ancak, gevşemenin zamanlaması konusunda belirsizliğini korudu.

TD Securities küresel döviz stratejisti Jayati Bharadwaj, “Fed konuşmacılarını dinlerseniz, yılın başından bu yana toplamda daha güçlü veriler aldığımız göz önüne alındığında, sahip olduğumuz zayıf bir veriden çok fazla bahsetmekten çok çekiniyorlar.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing