Dolar, 33 Liraya Yaklaştı
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, rekor seviyelere yakın yükselişlerini sürdürürken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın güvercin ancak temkinli açıklamalarının ardından dolar yatay seyretti.

Serbest piyasada güne 32,9450 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 32,9545 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 35,6930 liradan başladıktan sonra yükselişini sürdürerek 35,6862 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Powell’ı İzlemeye Devam Edecek

Dolar, 33 Liraya Yaklaştı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Powell’ın politika gevşemesine yönelik güvercin yorumlarına rağmen risk duyarlılığını korumasıyla 105,123 seviyesinde işlem gördü. 

Ancak Powell’ın yarın da devam edecek olan Kongre görüşmesi öncesinde endeks son üç haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti. 

Powell, dün Kongre’ye verdiği ifadenin ilk gününde Fed’in enflasyonun 2%’lik hedefe doğru ilerlediğine dair “daha fazla güven” kazanana kadar faiz indirimlerinin uygun olmayacağını söyledi.

Ancak Powell, istihdam piyasasındaki soğumaya da dikkat çekti ve “Artık iki taraflı risklerle karşı karşıyayız ve artık yalnızca enflasyona odaklanamayız” dedi.

CME FedWatch aracı, yatırımcıların eylül ayına kadar faiz indirimi beklentisinin bir gün önceki 76% seviyesinden 73%’e gerilediğini gösterdi.

National Australia Bank kıdemli piyasa ekonomisti Taylor Nugent, “Powell, veri akışı tarafından kolayca saptırılabilecekleri bir yola önceden bağlılık göstermemeye dikkat etti. Piyasalar eylül ayını muhtemel başlangıç tarihi olarak görse bile, üç TÜFE ve iki istihdam ile fiyatların daha da sertleşmesi zor, bu da işleri kolayca geciktirebilir.” ifadelerini kullandı.

Powell’ın dünlü Senato ifadesinin ardından bugün Temsilciler Meclisi’nde de bir ifade vermesi bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters