Borsa Yorumları

Citi, Olası Bir Resesyona Karşı 2024’te Bu Hisselere “AL” Diyor

December 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Citi, Olası Bir Resesyona Karşı 2024’te Bu Hisselere “AL” Diyor

Her ne kadar piyasalar Fed’in faiz indirim coşkusuna kapılmış olsa da yeni yılda hâlâ bir resesyon olasılığı var ancak Citi, yine de bazı hisselerin gelecek yıl yükselişe geçeceğini düşünüyor.

Citi ekonomistleri 2024’ün ortalarında bir resesyon öngörüyor ve banka kârlarda daha önce görülen durgunlukların son iki yılda borsada hâlihazırda fiyatlandırıldığını söylüyor. 

✍️ Citi ABD hisse stratejisti Scott Chronert, “Dolayısıyla, burada önemli olan soru durgunluğun bir yılı aşkın bir süredir odak noktası olması nedeniyle yatırımcıların ve şirketlerin beklentilerini örtülü olarak ne ölçüde düşürdüğüdür.Kazançların tarihi durgunluk karşılaştırmalarına göre dirençli olduklarını kanıtlayacağını savunuyoruz.” yorumunu yapıyor. 

S&P 500 şu anda Ocak 2022’de görülen rekor seviyesinin 1% altında işlem görürken Citi, endeksin 2024 yıl sonu hedefi olan 5.100 ile bu rekoru sıfırlayabileceğini düşünüyor. 

Strateji uzmanı ayrıca genel bir kural olarak şu iki konuya dikkat çekiyor:

Öncelikle dördüncü çeyrekteki rallinin hemen ardından alımların geri çekilmesini bekliyoruz. İkinci olarak, yapısal anlamda belki de üretici yapay zekâ potansiyeliyle desteklenen uzun vadeli bakış açısına sahip şirketler, bir yandan daha az şahin bir Fed’den faydalanırken, bir yandan da ekonomik zayıflığın üstesinden gelmenin bir yolunu sunuyor.

Döngüsel şirketlerin, özellikle de değerlemeleri genellikle daha açık para politikasından yararlandığı için, rakiplerine göre cazip bir halter sağlayabileceğini de sözlerine ekleyen Chronert ayrıca, savunmacı isimlerin yüksek kazanç büyüme görünürlüklerinin altını çizdi.

Bu görünüme paralel olarak Citi’nin 2024 için önerdiği hisseleri birlikte keşfedelim mi?

  • KeyCorp (KEY)
  • Delta Air Lines (DAL)
  • United Airlines Holdings (UAL)
  • Boeing (BA)
  • L3Harris Technologies (LHX)
  • General Motors (GM)
  • FedEx (FDX)
  • Rockwell Automation (ROK)

🏦 Citi, KeyBank’ın ana şirketi KeyCorp’u favori ABD banka hisselerinden biri olarak seçti. Analist Keith Horowitz’in 15 dolarlık hedef fiyatı, hissenin cuma günkü kapanışa göre yaklaşık 5%’lik bir artışa işaret ediyor:

Kredi döngüsüne girerken, ortalamanın altında kredi riski olan ve sabit varlıkların yeniden fiyatlandırılmasından kaynaklanan güçlü (net faiz geliri) artış potansiyeline sahip isimleri tercih ediyoruz. Kredi defterinin yapısı ve sabit vadeler göz önüne alındığında KEY, ortamın yeniden fiyatlanmasından en fazla faydayı sağlayacak isim gibi görünüyor.

✈️ Havayolu sektöründe Citi analisti Stephen Trent, Delta ve United’ı beğeniyor. 

Pandemi sonrası yapısal değişiklikler, daha karma seyahat ve daha fazla premium ekonomi yolcu akışı anlamına geliyor. Bu eğilimler Delta ve United gibi havayollarını büyük ölçüde desteklemeli.” diyen Trent, Delta’nın Delta için 56 dolar, United için 71 dolar seviyesinde hedef fiyat belirlemiş. 

Citi, Olası Bir Resesyona Karşı 2024’te Bu Hisselere “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC