Borsa Yorumları

Büyük Gelir Artışı Beklenen Ucuz Hisseler

January 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Büyük Gelir Artışı Beklenen Ucuz Hisseler

Şirketler, FED’in faiz oranlarını artırmaya devam ederken bir sonraki adımının nasıl olacağını endişeyle takip ediyor. Finans ortamında, daha sıkı para politikasının ekonomiyi bir resesyon periyoduna sürükleyebileceğine dair kaygılar hakim. Enflasyon istikrarlı bir şekilde düşüyor olsa da FED’in 2%’lik hedefinin hâlâ çok üzerinde. 

Bu baskılar sebebiyle analistler S&P 500 için pandeminin en sancılı olduğu dönemden bu yana ilk defa gelir düşüşü bekliyor. FactSet’e göre analistler S&P 500’ün dördüncü çeyrek kârlarının, 2020’nin üçüncü çeyreğinden beri en kötü bilanço dönemi olarak kayda geçecek şekilde 4,6% oranında azalacağını tahmin ediyor. 

Yine de S&P 500’e kıyasla daha ucuz değerlemelerle işlem gören ve 2023’te güçlü gelir artışı yaşayacağı tahmin edilen bazı hisseler var. Aşağıdaki kriterlere uyan hisseleri belirlemek için S&P 500’ü taradık:  

  • İleriye dönük F/K oranının 14’ten küçük olması ve
  • 2023 için hisse başına gelir artışı beklentisinin 20% veya daha yüksek olması FactSet verilerini kullanarak belirlediğimiz isimler şöyle: 

Özel kimyasal ürünler şirketi Albemarle (ALB) listeye girenler arasında. Hissenin geleceğe dönük F/K oranı 9 ve şirketin gelirlerinin 30,3% oranında artacağı tahmin ediliyor. Şirket, ABD’de faaliyet gösteren tek lityum üretim tesisinin sahibi. 

Son üç yılda ilk defa yıllık bazda düşüş yaşayan hisse 2022’de 7%’den fazla değer kaybetti. Albemarle hisseleri 2020’de değerini ikiye katlamış, 2021’de ise ilave 58%’lik bir tırmanış kaydetmişti. Deutsche Bank analistleri bu salı yapılacak olan kurumsal strateji güncellemesi öncesinde hisseyi “AL” notuyla tavsiye etti.

external link icon
national-cancer-institute-s9WLlvDlbx4-unsplash

Analistlerin 118% Yükseliş Öngördüğü Hisse!

Delta Air Lines (DAL) ve United Airlines (UAL)’ın da bu yıl güçlü gelir artışı kaydetmesi bekleniyor. Analistlerin bu şirketler için gelir artışı öngörüleri sırasıyla 37,3% ve 29%. Her iki hisse de ana endekse kıyasla çok daha düşük değerlemelerle işlem görüyor. İleriye dönük F/K oranları ise sırasıyla 7,3 ve 6,3. 

Covid-19 pandemisinin küresel seyahati sekteye uğratması sebebiyle havayolu şirketleri oldukça yıprandı. Bununla birlikte pandemi dönemi seyahat kısıtlamalarının gevşemesi her iki hisse için de büyük kazançlar anlamına gelebilir. 

Gelirlerinin 2023’te 24% oranında artacağı tahmin edilen FedEx (FDX) de listede yer aldı. Hisse ileriye dönük olarak 12’lik bir F/K oranıyla işlem görüyor. 

Hisse geçtiğimiz günlerde Credit Suisse tarafından 2023 için ilk tercihlerden biri olarak nitelendirilmişti. Bankadan yapılan açıklamada, “En ikna edici fırsatlar genellikle beklentilerdeki bir sapmadan kaynaklanır” ifadeleri kullanıldı.

Büyük Gelir Artışı Beklenen Ucuz Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC