Borsa Yorumları

Bu Yazılım İsimleri Yapay Zekâyı Güçlendiriyor – UBS

Bu Yazılım İsimleri Yapay Zekâyı Güçlendiriyor – UBS
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâ coşkusu bu yıl Wall Street’i adeta kasıp kavurdu ve UBS, daha az bilinen bazı yazılım isimlerinin bu patlamadan ileride faydalanabileceğini düşünüyor.

Yapay zeka, 2023 yılında, özellikle yılın ilk aylarında, borsa için bir nimet oldu diyebiliriz. Bu durum da haliyle bu süreçte teknoloji şirketlerinin performanslarını destekledi. Örneğin çip üreticisi Nvidia (NVDA), 200%’den fazla artışla bugüne kadar yapay zekâ coşkusundan en çok kazanan şirket oldu.

Analist Kevin McVeigh, “Kur kaynaklı çoklu sıkıştırma, yatırımcılara düşük çift haneli büyüyen toplam adreslenebilir pazarlara (TAM) sahip yüksek kaliteli, kritik görev yazılımı şirketlerine cazip bir giriş alanı sunuyor.” diyor.

Analist, teknoloji hizmetleri yazılımı sektöründe uzmanlaşan oyuncular ortaya çıktıkça, birleşme ve satın alma faaliyetlerinin de arttığını ve bunun bazı durumlarda olumsuz eğilimleri en aza indirmeye yardımcı olduğunu sözlerine ekledi:

Ayrıca, dikey oyuncuların kaldıraçlı çözümler sunmak ve sınıfının en iyisi modellerle tutarlı bu alana özgü modeller oluşturmak için nişe özgü verilerden yararlanmasıyla, yapay zekâ uygulamasında dikey çözümlerin ortaya çıktığını görüyoruz.

Bu görünüm kapsamında banka, dün dört yazılım ismini “AL” notuyla izlemeye başladı:

  • Clearwater Analytics (CWAN)
  • Intapp (INTA)
  • SS&C Technologies (SSNC)
  • Thomson Reuters (TRI)

McVeigh, hizmet olarak yazılım sağlayıcısı Clearwater Analytics’in 32%’den fazla artış potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Hisse, yılın başından bu yana büyük hareketler sergilemedi ancak analist, bu düşük performansı kısmen şirketin fiyatlandırma stratejisinin uygulanmasına ilişkin endişelere bağlıyor:

CWAN’ı yatırımcısına fayda sağlamaya hazır, yıkıcı bir dikey entegre yazılım platformu olarak görüyoruz. Uzun vadede, benzersiz bir şekilde tasarlanmış, verimli bir teknoloji yığını ile tutarlı olarak 80% üzerinde brüt marjlara ve 40% üzerinde FAVÖK’e giden bir yol görüyoruz.

McVeigh’e göre, bulut tabanlı yazılım sağlayıcısı Intapp de ocak ayından bugüne kadarki 43%’lük artışına rağmen önümüzdeki 12 ay içinde 30% daha yükselebilir. 

Analist, “INTA’yı şirket yeni dikeylere girdikçe ve sürdürülebilir bir genişleme ile ağızdan ağıza büyüme stratejilerinden yararlandıkça yükselme potansiyeli olan bir isim olarak görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Finans sektörüne yazılım sağlama alanında uzmanlaşan SS&C Technologies de UBS’e göre 39%’a yakın bir ralli yapabilir. McVeigh, bu öngörünün arkasında finansal hizmetlerde artan veri kullanım senaryoları olduğunu belirtiyor:

İyi konumlandırılmış, öngörülebilir bir model ve 4% ile 7% organik gelir büyümesi için konumlandırılmış yapıcı temeller görüyoruz.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC