Borsa Yorumları

Bu Ucuz Banka Hisseleri Yatırımcıları Ödüllendirecek – Oppenheimer

September 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu Ucuz Banka Hisseleri Yatırımcıları Ödüllendirecek – Oppenheimer

Banka hisseleri yatırımcıları belirsizlik ve tedirginlik dolu bir dönemden geçiyor olsa da Oppenheimer, bazı hisseler için olumlu beklentilere sahip.

Oppenheimer analisti Chris Kotowski, ABD bankacılık sektörü hakkında dün yayınladığı bir notta, “Neyse ki, temeller genel olarak hâlâ istikrarlı ve genel olarak olumlu. Varlık kalitesi normalleşiyor ancak mükemmel olmaya devam ediyor, ücretler ve ticaret beklentilere paralel ve sermaye piyasaları nihayet toparlanıyor gibi görünüyor.” diyor.

Kotowski, kayda değer bir yavaşlama görülmesine rağmen kredi büyümesinin hâlâ olumlu olduğunu belirtti. Net faiz geliri bu yılın başlarında zirve yapmış olsa da, üçüncü çeyreğin muhtemelen önceki beklentiler doğrultusunda gerçekleşeceğini ve faizlerin yükselmeye başlamasından önceki 20%’den daha yüksek seviyelerde istikrar kazanacağını sözlerine ekledi. 

Oppenheimer, toparlanan sektörün kazananları arasında Citigroup (C), Goldman Sachs (GS), Bank of America (BAC), Jefferies Financial (JEF), JPMorgan Chase (JPM), Morgan Stanley (MS) ve U.S. Bancorp’u (USB) tavsiye ediyor.

Şirkete göre, bu hisseler ileriye dönük olarak 47% göreceli fiyat/kazanç katsayısıyla işlem görüyor ve “önemli ölçüde değerlerinin altında seyrediyor.”

Kotowski, “Uzun vadede, sabırlı olanlar muhtemelen ödüllendirilecektir ancak bankacılık grubuna yönelik duyarlılığın yakın vadede iyileşme olasılığının düşük olduğunu kabul ediyoruz.” yorumunu yapıyor.

Oppenheimer’ın seçtiği banka hisseleri arasında U.S. Bancorp ve Bank of America, sırasıyla 23,3% ve 17,1% düşüşle bu yıl şimdiye kadar en fazla kayıp gören isimler oldu. Jefferies ve JPMorgan ise bu yıl sırasıyla 12,7% ve 8,5% artışla en çok değer kazanan iki şirket oldu. 

Oppenheimer, dün Bank of America’nın 12 aylık ortalama hedef fiyatını 1 dolar düşürerek 48 dolara indirse de hissenin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu korudu. 

Öte yandan JPMorgan’a 215 dolar seviyesinde hedef fiyat ve “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu veren şirket, JPMorgan gelirlerinin daha yüksek oranlardan ve sağlam kredi büyümesinden yararlanarak 34% arttığı ikinci çeyrekteki “olağanüstü” performansına dikkat çekiyor.

Dünkü notunda, JPMorgan ve Goldman’ın yeni düzenlemeler kapsamında sermaye gereksinimlerinde yaklaşık 25%’lik bir artış beklediğini belirten Kotowski, bankaların belirli varlıkları tutmak için daha fazla ücret almaya başlayacağını, diğerlerini daha az tutacağını ve bazı varlık kategorilerini tamamen kaldıracağını söylüyor.

Bu Ucuz Banka Hisseleri Yatırımcıları Ödüllendirecek - Oppenheimer

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC