Borsa Yorumları

Bu Hisseler Yapay Zekâ Sayesinde Çift Haneli Büyüme Görebilir

September 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu Hisseler Yapay Zekâ Sayesinde Çift Haneli Büyüme Görebilir

Yapay zekâ dalgası Wall Street’i etkisi altına almaya devam ederken, bu hafta daha fazla yükseliş potansiyeli sunan bir dizi hisse analistlerin dikkatini çekmiş.

Analistler, söz konusu hisselerin çift haneli büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve yatırımcıların bu isimlerdeki alım fırsatlarını değerlendirmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu hisseler hangisi, birlikte bakalım. 

🎯 Wayfair (W): Yatırım bankası DA Davidson, yakın zamanda yapılan bir yatırımcı toplantısından online mobilya ve ev eşyaları perakendecisi Wayfair’in hisselerine olan inancını artırarak ayrılmış.

Wayfair’e “AL” notu veren Analist Tom Forte, “Yönetimin, ev kategorisi için normalleştirilmiş bir ortamda çift haneli ciro büyümesi ve en az 10% ek FAVÖK marjı elde etme becerisine oldukça güveniyoruz.” yorumunu yapıyor.

Davidson, ev kategorisinin bir miktar belirsizlik gösterdiğini kabul etse de Forte, Wayfair yönetiminin bunu başarabileceğine güvendiğini söyledi.

Forte, “Bu güven, yönetimin uzun vadede finansal hedeflerini belirleme ve gerçekleştirme konusundaki geçmiş performansından kaynaklanıyor.” dedi. 

Bankaya göre Wayfair aynı zamanda yapay zekânın uzun vadeli faydalanıcılarından biri olabilir.

Wayfair yönetimini “teknoloji konusunda son derece yetkin” olarak nitelendiren analist, ocak ayından bu yana 116% değer kazanan hisselerin ileriye doğru daha fazla yukarı yönlü hareket alanı olduğunu söyledi.

🎯 Broadcaom (AVGO): Benchmark analisti Cody Acree’ye göre yarı iletken şirketi, Nvidia’nın (NVDA) sunduğu “yapay zekâya dayalı yukarı yönlü” başarıyı (henüz) yakalayamadı.

Yine de Acree, son üç aylık bilançosunun ardından Broadcom’un arkasında durmaya devam ediyor. 

Broadcom, ağustos sonunda bilançosunda bir ivme gördü. Benchmark, şirketin üç aylık rakamlarının sağlam olduğunu düşünüyor ve ileriye dönük finansal beklentilerin de cesaret verici olduğuna inanıyor.

Yıllık çift haneli büyüme, Broadcom’un yapay zekâ odaklı ürünlerine yönelik talebin arttığını gösteriyor.” diyen Acree, Broadcom’un yarı iletken gelirinin teknoloji endüstrisinin yapay zekâyı benimsemesine bağlayarak ilerleme kaydettiğini söylüyor.

Acree’den “AL” notu alan ve yıl başından bu yana 52%’nin üzerinde artan Broadcom, analiste göre “makro yapay zekâ endüstrisi trendine katılmak” ve daha fazla yükselmek için iyi bir konumda.

🎯 Microsoft (MSFT): Citigroup’un “AL” dediği teknoloji devi, geçtiğimiz aylarda ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’a yaptığı yatırımların yanı sıra kendi araçlarıyla da bu yıl yapay zekâ dalgasından en iyi kazanç sağlayan isimlerden biri oldu. 

Analistler, “Bulutla ilgili gelir akışlarının, işletme marjı genişlemesiyle birlikte büyümenin çift haneli seviyelerde devam etmesini sağlayacağı görüşümüze dayanarak MSFT’yi ‘AL’ olarak değerlendiriyoruz.” diyor.

Citi ayrıca şirketin Azure segmentinde, müşteri benimsemesi ve tüketimi hızlandıran pandeminin ardından üretici yapay zekânın yeni bir büyüme dönemi başlatacağına inanıyor. 

Bu Hisseler Yapay Zekâ Sayesinde Çift Haneli Büyüme Görebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC