Borsa Yorumları

Bu Enerji Hisseleri Artan Petrolle Çift Haneli Getiri Potansiyeli Sunuyor

September 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bu Enerji Hisseleri Artan Petrolle Çift Haneli Getiri Potansiyeli Sunuyor

Goldman Sachs, petrol fiyatlarındaki son artışı daha büyük bir yükseliş eğiliminin başlangıcı olarak görüyor ve çift haneli getiri vaat eden bazı “AL” notlu hisseler öneriyor.

Goldman Sachs analisti Neil Mehta “Bu on yıl boyunca ortalama olarak güçlü serbest nakit akışı ve getirilerle sonuçlanması gereken yapısal bir yükseliş döngüsünde olduğumuza inanıyoruz.” diyor. 

OPEC’in üretim kesintileri ve yaz aylarından itibaren artan talebin bir araya gelmesi, petrolün hızlı yükselişini destekledi. Çarşamba günü Goldman, uluslararası gösterge Brent ham petrolü için tahminini varil başına 100 dolara kadar yükseltti. 

Goldman ayrıca ABD ham petrolü için de beklentilerini önümüzdeki yıl için 88 dolardan 95 dolara taşıdı. Bu tahminlerin temelinde petrol arzının daha uzun süre düşük kalacağı beklentisi yatıyor.

Bu tür döngülerde geri çekilmeler kaçınılmaz olsa da uzun vadeli eğilim daha yüksek petrol fiyatlarına doğru eğildiği için, bankaya göre doğru zamanda hareket etmek ve dip seviyeyi satın almak kilit önem taşıyor.

Mehta, “Yapısal bir yükseliş döngüsünde, bunların gerçekleştiğini gördüğümüzde avantaj elde etmek önemli.” yorumunu yapıyor. 

Dilersen Goldman’ın “AL” notu verdiği enerji hisselerine birlikte bakalım:

  • Baker Hughes (BKR)
  • Phillips 66 (PSX)
  • Chevron (CVX)
  • Pioneer Natural Resources (PXD)
  • Cenovus Energy (CVE)

Ocak ayından bu yana 7% değer kaybetse de Chevron hisseleri son üç ayda yaklaşık 8% yükseldi. Goldman, Chevron’un ileriye doğru hız kaybetmeden bu trendi sürdürebileceğine inanıyor. 

Mehta, “Chevron’un toplam getirisini 16% olarak görüyoruz. Yılbaşından bu yana sergilediği düşük performansın ardından ikinci çeyrek bilançosunu takiben CVX’e daha olumlu bakmaya başladık.” diyor. 

Öte yandan aynı dönemde 16% değer kazanan Phillips 66 için Mehta’nın belirlediği 12 aylık ortalama hedef fiyat, hissenin 26% artabileceğini ima ediyor. Analist, kâr marjı daralsa bile şirketin büyümek için alana sahip olduğuna inanıyor. 

Mehta, “Yatırımcı konuşmalarına dayanarak, birçoğu marjların mevcut seviyelerden normalleşmesi durumunda daha iyi yalıtım sağlayacak olan çeşitlendirilmiş iş segmentleri konusunda olumlu.” yorumunu yapıyor. 

Bu Enerji Hisseleri Artan Petrolle Çift Haneli Getiri Potansiyeli Sunuyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC