Al Sinyali Veren Hisseler

Bu 3 Petrol Hissesi 20% Ralli Yapabilir – Redburn Atlantic

January 10, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Bu 3 Petrol Hissesi 20% Ralli Yapabilir – Redburn Atlantic

Bu yıl OPEC arz sıkıntıları ve jeopolitik gerilimlerle petrol fiyatlarında görülen düşüşten olumsuz etkilenen büyük petrol hisseleri, bir toparlanmanın eşiğinde olabilir. 

Redburn Atlantic; Shell (SHEL), BP (BP) ve ExxonMobil’in (XOM) bu yıl yeniden yükseliş ivmesi yakalayarak yatırımcısına 20%’nin üzerinde getiri sağlayabileceğine inanıyor. 

Küresel talebin zayıf olması ve OPEC ile müttefikleri dışındaki üretimin güçlü kalması nedeniyle petrol fiyatları son zamanlarda düşerken, Redburn Atlantic analisti Peter Low, yılın ilk yarısında tüketimin toparlanarak üretimin üzerinde bir performans göstermesini bekliyor. Bu da varil başına fiyatları bugünkü 70 doların ortalarından 80 dolar seviyelerine taşıyabilir.

Böylesine bir toparlanma, en azından değerlemeleri normalin altına düşen bazı petrol şirketlerinin de hisselerini yükseltebilir. Genel olarak petrol devleri, uzun vadeli değerlemelerine göre 30% iskontoyla işlem görüyor.

İddiasız değerleme ve emtia fiyatlarındaki yükselişin bu birleşimi, bizi sektöre daha yapıcı bir bakış açısıyla yaklaşmaya sevk ediyor.” diyen Low; Exxon, Shell ve BP’nin farklı nedenlerle daha iyi performans göstermesi gerektiğini savunuyor. 

Hâlihazırda Shell’in “AL” notunu koruyan analist, kısa bir süre önce BP ve Exxon’un “NÖTR” notlarını da “AL” seviyesine taşıdı.

🎯 ExxonMobil

Exxon hisseleri 2021 ve 2022’deki büyük kazanımların ardından 2023’te 9% düşse de Low’a göre Exxon tüm büyük şirketler arasında en iyi büyüme pozisyonuna sahip. 

Analist, geçen yıl rakibi Pioneer Natural Resources’ı (PXD) satın alma kararının ardından şirketin Permian Havzası’ndaki varlıklarının arttığını ve ayrıca Guyana açıklarındaki büyük bir proje de dahil olmak üzere açık deniz sondajına yoğun yatırım yaptığını hatırlatıyor. 

Low’a göre Exxon’un 12,6 yıllık rezervi var; bu, ortalama 10,1 yıllık petrol rezervinin üzerinde. 

Şirket, gelecek yıl elde etmesi beklenen hisse başına kârın 10,9 katı seviyesinde işlem görüyor ve bu da rakiplerinin çoğundan daha zengin bir değerleme. Öte yandan Low, serbest nakit akışına bakıldığında hissenin daha az maliyetli göründüğünü söyledi.

Şirketin serbest nakit akışı getirisi, yani bir şirketin piyasa değerine göre ürettiği nakit, uzun vadeli sermaye giderleri hariç 9,6% seviyesinde. 

Serbest nakit akışı, petrol şirketleri için önemli bir ölçüt haline geldi çünkü artan temettüleri ödeme ve hisseleri geri alma konusunda ne kadar alanları olduğunu gösteriyor. 

Low, Exxon’un Pioneer satın alımını tamamladıktan sonra yılda 20 milyar dolarlık hisse geri satın alma yolunda ilerlediğini belirterek önümüzdeki yıllarda bu rakamın artmasını bekliyor.

XOM’un son dönemdeki 99,50 dolar seviyelerinden 119 dolara ulaşabileceğine inanan Low, hissenin 3,8%’lik temettü getirisinin, 20%’lik potansiyel hisse fiyatı kazancının cazibesini artırdığını ekliyor. 

🎯 Shell 

Low’a göre Shell de dahil olmak üzere Avrupalı büyük petrol şirketleri, fiyat/kazanç esasına göre ABD’li rakiplerinden daha düşük değerlemelerle işlem görüyor. 

Bunun temel nedeni, BP ve TotalEnergies’in (TTE) yenilenebilir enerjiye ABD’li rakiplerinden göre daha fazla yatırım yapmış olması ve yatırımcıların yenilenebilir enerjiye petrol işinden daha düşük katsayılarda değer vermesi.

2023’te bu yaklaşımdan uzaklaşıp petrole geri dönmek Avrupalı petrol hisselerine fayda sağladı ve ABD’nin önde gelen borsalarını geride bırakmalarına olanak sağladı. Geçen yılın en büyük kazananı Shell olsa da Low hissenin daha gidecek çok yolu olduğunu düşünüyor.

2024, geçen yıla göre daha az belirgin katalizör barındırsa da, değerleme iddialı değil ve şirketin hissedarlara nakit iadesi konusunda iyi bir konumda olduğunu görüyoruz.” diyen analist, temettü getirisi 4,2% seviyesinde olan şirket hissesinin 40 dolara yaklaşabaileceğini öngörüyor.

🎯 BP 

BP’ye gelince, eski CEO Bernard Looney’nin geçen yıl çalışanlarla olan ilişkilerine ilişkin bir soruşturma nedeniyle istifa etmesinden bu yana şirket daimi bir CEO olmadan faaliyet gösteriyor. 

Yeni bir CEO’nun, hissenin kazançları için hem risk hem de potansiyel tetikleyici olabileceğini belirten Low, “Yönetim kurulunun mevcut stratejiye verdiği destek göz önüne alındığında, yeni atanan kişinin kökten farklı bir yaklaşım izlemesini beklemeyiz. 2024’ün başlarında bir karar bekliyoruz ve bunu belirsizliği ve spekülasyonları ortadan kaldıracağı için potansiyel olarak olumlu bir katalizör olarak görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Bu 3 Petrol Hissesi 20% Ralli Yapabilir - Redburn Atlantic

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s