Ekonomi ve Finans Haberleri

Brent, Canlı Talep Sinyalleriyle 84 Doların Üzerinde

May 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Brent, Canlı Talep Sinyalleriyle 84 Doların Üzerinde

Küresel gösterge Brent, bu hafta dünyanın en büyük iki ham petrol kullanıcısı ABD ve Çin’de artan talebe işaret eden verilerin ardından 84 doların üzerine yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, TSİ 17.30’da 0,18% artışla varil başına 84,03 dolardan, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 0,34% artışla varil başına 79,53 dolardan işlem gördü. 

Petrol fiyatlarını destekleyen katalizörler olarak artan rafineri çalışmaları nedeniyle ABD ham petrol stoklarındaki düşüş, Çin’in nisan ayı petrol ithalatının geçen yıla göre yükseldiğini gösteren verilerle aynı güne denk geldi.

Öte yandan petrol, jeopolitik çatışmalardan destek almaya da devam etti. Devlet haber ajansı RIA’a göre, Avrupa’da Ukrayna’ya ait bir insansız hava aracının Rusya’nın Kaluga bölgesindeki bir petrol rafinerisini ateşe vermesi, enerji altyapısına yönelik kısasa kısas saldırılar dizisinde Kiev’den gelen son salvo oldu.

Filistinlilere göre ise, Gazze’deki çatışmaları durdurmak için yapılan son görüşmelerde ilerleme sağlanamamasının ardından, İsrail güçlerinin dün Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin bazı bölgelerini bombalamasıyla Ortadoğu’daki çatışmalar da devam etti.

Citi analistleri bir notta, “İsrail’in Refah’a müdahale için zemin hazırlaması ve kuzey sınırında artan gerilim, jeopolitik risklerin en azından 2024 yılının ikinci çeyreği boyunca devam edebileceğini hatırlatıyor.” diyor.

Bununla birlikte banka, küresel petrol talebindeki büyümenin “ılımlı göründüğü” yönündeki işaretler nedeniyle, Brent’in varil fiyatının ikinci çeyrekte ortalama 86 dolar ve üçüncü çeyrekte 74 dolar olmasıyla birlikte fiyatların 2024 boyunca kadar gevşemesini bekliyor.

Brent, Canlı Talep Sinyalleriyle 84 Doların Üzerinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters