Bültenler

Borsalar Kasım Ayını Artıda Tamamladı

December 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Kasım Ayını Artıda Tamamladı

Kasım ayının son işlem gününde, Dow Jones dün Ocak 2022’den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. S&P 500 ve Nasdaq da Temmuz 2022’den bu yana en iyi aylık kazançlarını elde etti.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,23% gerilerken, S&P 500 0,38% ve Dow Jones 1,47% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Üç büyük ABD endeksi, Hazine tahvili getirilerindeki düşüş, enflasyondaki soğumaya ilişkin iyimserlik ve Fed’in gelecek yıl faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentilerin etkisiyle son bir yılın en iyi ayını geride bıraktı.

Söz konusu endekslerden özellikle Dow, son dört haftanın en iyi günlük yüzde kazancını kaydetti. Hisse göstergesi, Salesforce’un (CRM) güçlü bilançosuyla hisselerindeki 9%’un üzerindeki artıştan da destek aldı. 

Ancak Nvidia (NVDA), Meta Platforms (META) ve “Muhteşem Yedili”nin diğer üyelerindeki zayıflık, Nasdaq’ı da olumsuz etkiledi.

Bence piyasa bazı şeyleri yanlış anlıyor.” diyen Northwestern Mutual Wealth Management Company baş yatırım yetkilisi Brent Schutte, Fed’in şu anda birçok yatırımcının öngördüğü gibi yumuşak bir ekonomik iniş yerine, hafif bir durgunluk ortaya çıkana kadar faiz oranlarını yüksek bırakmasını bekliyor:

Eninde sonunda Fed’in faiz artırımlarının bir etkisi olacak ancak bu etkinin daha yavaş ekonomik büyüme ve iş kayıpları anlamına geldiğini görene kadar faiz artırımlarını rafa kaldıracaklarını sanmıyorum.

Öte yandan dün yatırımcılar olumlu bir işaret olarak enflasyonun geçen ay azalmaya devam ettiğini gösteren bir veriyi izledi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi, eylül ayındaki 3,7% artışa kıyasla ekim ayında yıllık bazda 3,5% yükseldi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Salesforce öncülüğünde dünkü bilançolara gelen ağırlıklı olarak olumlu tepkiler

2. Piyasa değeri yüksek (mega cap) hisselerdeki görece zayıf görünüm

3. ABD Hazine tahvili getirilerindeki hafif artış

4. Petrol fiyatlarındaki düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Sağlık, Finans, Ham Madde, Sanayi, Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Teknoloji, Temel Tüketim Malları, İletişim

Öne Çıkan Hisseler

Snowflake (SNOW) hisseleri, şirketin analist beklentilerini aşan güçlü bilançosu ve etkileyici yıl sonu tahminleriyle 7% yükseldi. 

Pure Storage (PSTG) yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratan zayıf dördüncü çeyrek öngörüleriyle 12,2% geriledi. 

Tesla (TSLA) dün Cybertruck aracına ilişkin Texas’ta düzenlediği ilk etkinliğin ardından 1,8% ekside kapandı. 

Borsalar Kasım Ayını Artıda Tamamladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı