Borsa Haberleri

Salesforce Güçlü Bilançosuyla Yükseldi

Salesforce Güçlü Bilançosuyla Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Salesforce (CRM) hisseleri, bulut yazılım şirketinin analistlerin tahminlerini aşan mali üçüncü çeyrek bilançosunun ardından piyasa öncesi işlemlerde 6% yükseldi. 

Üçüncü çeyrekte gelirlerini yıllık bazda 11% artırarak 7,84 milyar dolardan 8,72 milyar dolara taşıyan şirketin düzeltilmiş hisse başına kârı da bu dönemde 2,11 dolar oldu. Bu rakamlar, analistlerin 8,72 milyar dolarlık gelir beklentisine paralel, 2,06 dolarlık düzeltmiş EPS tahminin üzerinde geldi. 

Şirket, müşteri desteği sağlayan en büyük biriminde gelirini 12% artışla 2,07 milyar dolara yükseltti. Satış yazılımı segmentindeki gelir de 12% artışla 1,9 milyar dolar oldu.  Slack’i de içeren platform ve diğer gelirler ise 11% artışla 1,69 milyar dolara ulaştı.

Salesforce Güçlü Bilançosuyla Yükseldi

Salesforce, işletmelerin ekonomik belirsizlikler ve yüksek faiz oranları nedeniyle harcamalarını kısmaya yönelmesiyle, son çeyrek dönemlerde büyüme oranlarının düştüğünü gördü.

Ancak şirket hissesi bu yıl 70%’in üzerinde değer kazanarak, ocak ayından bu yana 36% yükselen Nasdaq’tan daha iyi bir performans sergiledi. Bunun en büyük nedeni Salesforce’un giderlerini azaltarak kârını artırmayı başarmış olması. 

Ocak ayında şirket, yeniden yapılanma planının bir parçası olarak işgücünü 10%’unu azalttığını ve bazı ofis alanlarını küçülttüğünü duyurmuştu.

Salesforce ayrıca 2024 mali yılı için işletme nakit akışı büyüme tahminini 30%’dan 33%’e yükseltti. Ayrıca dördüncü mali çeyrek gelirinin yaklaşık 10% artarak 9,18 milyar dolar ile 9,23 milyar dolar aralığında gelmesini beklediğini söyledi. Analistler, 2024 gelir beklentisinin 9,21 milyar dolar olmasını tahmin ediyordu.

Salesforce CEO’su Marc Benioff “Geçen yıl başlattığımız kârlı büyüme planımızı uyguladığımız güçlü bir çeyrek daha geçirdik; 8,7 milyar dolar gelir elde ettik ve bu mali yıl için işletme marjı beklentimizi tekrar yükselttik.” yorumunu yaptı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Salesforce