Bültenler

Borsalar, Faiz Kararları Öncesi Yükseldi

Temmuz 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, Faiz Kararları Öncesi Yükseldi

Borsalar, yatırımcıların FED faiz kararı ve yoğun bilanço haftası öncesinde, hisselerin uzun zamandır beklenen resesyonun gerçekleşmemesinden yararlanmasıyla haftanın ilk gününü artışla tamamladı ve Dow Jones, 11. kez üst üste yükselmiş oldu. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,19%, S&P 500 0,40% ve Dow Jones 0,52% yükseldi.

Analist Yorumu 

Borsalardaki bu yukarı yönlü hareket, analistlere göre yumuşayan enflasyonun merkez bankalarının yakın bir zamanda faiz artışı döngüsünü sonlandırabileceği ve parasal sıkılaşmadan kaynaklanabilecek olası bir resesyonunun kurumsal kârları pek etkilemeyeceği umutlarından besleniyor. 

Yarın FED’den gelecek faiz kararından bir gün sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) da Euro Bölgesi’nin faizini açıklayacak. Bunların üstüne bu hafta aralarında Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT), Meta Platforms (META) ve Intel’in (INTC) yer aldığı bir dizi teknoloji lideri bilanço açıklayacak.

Analist Tim Courtney, “Hisse yatırımcıları, enflasyonun 3%’e düştüğünü gördükten sonra faiz artışlarının sona ereceğini tahmin ediyor ve parti moduna geri dönmek istiyor.” diyor. 

Courtney yatırımcıların önlerinde daha ucuz sermaye gördüklerini ve daha düşük faiz oranlarını göz önünde bulundurarak katsayılara baktıklarını söyledi:

Ve muhtemelen yatırımcıların biraz şüpheci olması ve durum tespiti yapması gereken nokta burası çünkü 2021’de gördüğümüz aynı tür spekülasyon ve gerçekten yüksek risk alma gibi şeyleri yine görüyoruz.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Bu hafta Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve Meta Platforms’un (META) bilançoları; FED, ECB ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz toplantıları ve önemli ekonomik açıklamalar dahil olmak üzere piyasayı hareketlendirecek olaylar 

2. Düşük seviyelerinden yükselen ABD Hazine tahvilleri

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Emlak, Finans, İletişim, Tüketici Ürünleri

Zayıf: Sağlık, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Domino’s Pizza (DPZ) hisseleri, şirketin beklentileri aşan kârlılığına karşılık sürpriz bir şekilde gerileyen gelirlerinin ardından kapanışta 0,1% artıda seyretti.

AMC Entertainment (AMC), ABD’de bir yargıcın şirketin APE imtiyazlı birimlerini hisseye dönüştürme planını engellemesinin ardından 33% değer kazandı. Buna ek olarak, sinema zinciri, “Barbie” ve “Oppenheimer” filmlerinin gişe rekorları kıran açılışlarıyla 2019’dan bu yana en yoğun hafta sonunu geçirdi.

Tesla (TSLA) UBS’in şirket notunu düşürmesiyle verdiği kayıplardan toparlanarak kapanışta 3,5% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı