Borsa İstanbul Notları

Borsada Haftalık Kapanış Nasıl Olacak?

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Haftalık Kapanış Nasıl Olacak?

📊 BIST 100 endeksinde kritik 8.000 seviyesi üzerine ivmelenmenin başladığı görülüyor. Günlerdir süren yön arayışının, yerini yukarı yönde fiyatlamalara bıraktığından emin olmak için bugünkü kapanış, aynı zamanda haftalık kapanış da olacağı için oldukça önemli.

Saat 17.15 itibarıyla 8.317 seviyelerinde 1,80% ile pozitif seyir sürüyor. Dün 14.00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın ilk toplantısında beklentilere paralel şekilde politika faizini yükseltti.

Beklentilere paralel olarak gerçekleşen karar, piyasada açıklandığı gün ve bugün için olumlu fiyatlamaları beraberinde getirdi. Endekste tüm sektörlere dağılan toplu bir yükseliş ve ivmelenme söz konusu oldu. Öngörülebilir ve tahminlere paralel gerçekleşen kararlar piyasada oluşmaya başlayan güveni desteklemeye devam etti.

👉 Endeksin faiz kararı sonrası alacağı aksiyonlar yakından takip edilecek olup 8.200 seviyesi üzerinde kalıcılığın sürmesi genel anlamda olumlu karşılanacaktır.

💡 Pozitif ayrışan endekslere baktığımızda holdinglerin dikkat çektiğini söylemek mümkün. Endeks ağırlıklarının da yüksek olması ve yüksek likiditeye sahip olmaları, genel endeks seyri adına pozitif karşılanabilir.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:.

  • Finansal Faktoring
  • Holding ve Yatırım
  • Hizmetler
  • Halka Arz
  • Kimya ve Petrol

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅BUCİM: 7,73

🏅ERSU: 23,70

🏅IHLAS: 1,09

🏅ISATR: 1.071.792,50

🏅KBORU: 138,80

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Borsada Haftalık Kapanış Nasıl Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.