Al Sinyali Veren Hisseler

BofA’nın Ocakta Ralli Beklediği Küçük Sermayeli Hisseler

January 3, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BofA’nın Ocakta Ralli Beklediği Küçük Sermayeli Hisseler

Bank of America, piyasa değeri küçük hisseler için genellikle güçlü bir dönem olarak görülen ocak ayında bazı isimler için fırsalar görüyor. 

Yılın ilk ayında başta piyasa değeri küçük isimler olmak üzere bazı hisseler için yükseliş ima eden “Ocak etkisi”, BofA statejisti Jill Carey Hall’a göre özellikle yüksek beta katsayısına sahip hisseler veya borsalarla karşılaştırıldığında daha volatil hareket eden isimler için güçlü ralliler sunuyor. 

✍️ Küçük bir not: Beta katsayısı, bir hissenin genel piyasa ile ilişkili olarak volatilitesini ölçen bir göstergedir. Piyasa göstergesi için de endeksler kullanılır. Endeks olarak S&P 500’ü baz alırsak Beta, endekste işlem gören hisselerin S&P 500’e göre ne kadar sapma gösterdikleri bize gösterir. 

Yatırımlarını yaparken beta katsayısını değerlendirmek istersen, bu konuda daha detaylı bir okuma için seni şu içeriğimize alalım.

BofA analisti Hall’un da dikkat çektiği bu hisseler, Russell 2000’in eşit ağırlıklı versiyonundan her beş seferden yaklaşık üçünde daha iyi performans göstermiş ve ortalama olarak neredeyse 3% bir artış kaydetti.

Geleceğe yönelik bu potansiyel kazançlar, yatırımcıların faiz oranlarının gelecekteki seyrini sorgulaması nedeniyle küçük sermayeli şirketlerin düşük performans gösterdiği bir yılın ardından geldi. 

Yüksek faiz oranları borçlanmayı zorlaştırdığı için küçük şirketler için bir sorun olarak görülüyor. Nitekim, küçük sermayeli hisselerden oluşan Russell 2000 endeksi, 2023’ü 17% artışla tamamlama yolunda ilerlerken, büyük sermayeli hisseler barındıran S&P 500 yaklaşık 25% yükseldi.

Bu görünüme paralel olarak Hall, Russell 2000’de bankanın “AL” notu verdiği yüksek beta katsayılı hisseleri incelemiş. 2024’te yatırımcısına kazandıracağını düşündüğü hisseler için de bir yıllık günlük fiyat oynaklığına sahip ya da beş yıllık beta katsayısı açısından en üst beşte birlik dilimde yer alan hisselere odaklanmış.

👀 İşte Hall’un önerdiği yüksek beta katsayılı piyasa değeri düşük hisseler:

  • Accolade (ACCD)
  • Array Technologies (ARRY)
  • Topgolf Callaway (MDOG)
  • Erasca (ERAS)
  • Fox Factory (FOXF)
  • Jack in the Box (JACK)
  • Livent (LTHM)
  • Surgery Partners (SGRY)
  • Udemy (UDMY)
  • Weatherford (WFRD)

🧰 Analistlerin konsensüs “AL” notu verdiği Fox Factory’ye yönelik ortalama hedef fiyat da şirket hissesinin önümüzdeki 12 ay içinde 30% yükselebileceğini ima ediyor. Bu da 2023’te 25% değer kaybeden Fox için oldukça iyi bir geri dönüş diyebiliriz. 

Geçtiğimiz yılki zayıf performansına rağmen Wall Street, şirketin ekonomik durgunluk dönemlerini pek zorlanmadan atlatabilecek tüketicilere sunduğu hizmet odağı sebebiyle Fox Factory’i beğeniyor. Tabii yine de araçlar için süspansiyonlar üreten şirket, geçtiğimiz yıl otomobil üreticilerine yönelik grevlerden darbe almıştı. 

☀️ Güneş enerjisi şirketi Array, geçen yıl 12% değer kaybetti ancak analistler, şirketin önümüzdeki 12 ay içinde 50% ralli yapabileceğine inanıyor. 

Bu analistler arasında yer alan JPMorgan, Array’in “oldukça güçlü” proje hattı sebebiyle şirket hissesini geçtiğimiz ay en iyi alternatif enerji hissesi seçmişti. Ayrıca UBS de ARRY’in kazanç yolunda olduğuna inanıyor. 

BofA’nın Ocakta Ralli Beklediği Küçük Sermayeli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC