Borsa Yorumları

BofA Tatil Alışverişi Sezonunda Bu Hisseleri Öneriyor

November 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
BofA Tatil Alışverişi Sezonunda Bu Hisseleri Öneriyor

Tüketiciler enflasyonla boğuşurken tatil harcamalarının eskisi kadar güçlü olması beklenmiyor. Ancak Bank of America, bir avuç değerli perakendecinin ve özel mağazanın bu alışveriş furyasından kazançlı çıkacağını düşünüyor.

Bank of America, perakende evreninin tatil döneminde ağırlıklı ortalama zincir mağaza satışlarının yıllık 0,6% artacağını öngörüyor. Bu oran, 2022’deki 3,3%’lük ve 2021’deki 6,2%’lik artışa kıyasla daha düşük. 

✍️ Analist Lorraine Hutchinson “Enflasyonun neden olduğu inatçı ve zorlu makro ortam, özellikle ihtiyari kategorilerde olmak üzere yıl boyunca tüketici harcamalarını baskıladı. Tüketiciler bu dinamikleri yansıtacak şekilde harcama alışkanlıklarını yeniden düzenliyor ve daha dikkatli satın alma kararlarının devam etmesini bekliyoruz.” diyor. 

Hutchinson’a göre, giyim ve ev eşyası gibi temel ürünlerde deflasyon yaşandı ancak fiyatlar genel olarak önceki yıllara göre hâlâ yüksek seyrediyor. Analist, başta benzin ve elektrik olmak üzere enerjide ve marketlerde devam eden enflasyonun tüketicilere isteğe bağlı satın alımlar kapsamında daha az alan bıraktığını belirtiyor.

Enflasyon eylül ayında hızlandı ancak çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine göre kişisel harcamalar 0,7% artarak beklenenden daha güçlü çıktı.

Perakende sektöründeki genel yumuşama ortamı göz önüne alındığında, Bank of America aşağıdaki isimler için “AL” diyor:

  • Ralph Lauren (RL)
  • Walmart (WMT)
  • Target (TGT)
  • Academy Sports & Outdoors (ASO)

👕 Bank of America’nın favori perakende isimlerinden biri lüks giyim satıcısı Ralph Lauren. Hisseler 2023 yılında 6,5% değer kazandı ancak tüketicilerin harcamalarında daha temkinli davranmasına paralel olarak ABD satışlarındaki yavaşlama nedeniyle bu çeyrekte 3%’e yakın düştü. 

Hutchinson “Ralph Lauren’in tatil dönemine girerken rakiplerinden daha iyi performans gösterecek şekilde iyi konumlandığına inanıyoruz.” diyor ve şirketin Kuzey Amerika satışlarının “kademeli iyileşme” göstermesini beklediğini belirtiyor.

BofA’nın RL’yi “AL” olarak değerlendiriyor ve hisse için belirlediği 145 dolar seviyesindeki hedef fiyatı, hissenin salı günkü kapanışına göre 29%’luk bir artışa işaret ediyor. 

🛒 Walmart ve Target, özellikle tüketicilerin bu sezon önceki yıllara kıyasla daha değerli ve uygun fiyatlı ürünler aramaya devam etmesi nedeniyle, bankanın tatil sezonuna girerken en iyi indirimli perakende seçimleri.

Hutchinson, Walmart’ı “güçlü değer önermesi” ile trafik ve hisse kazanımlarını destekleyeceğini düşündüğü için, Target’ı ise sade envanteri ve değer sunmaya odaklanması nedeniyle beğeniyor.

BofA Tatil Alışverişi Sezonunda Bu Hisseleri Öneriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC