Borsa Yorumları

Bitcoin Artışından En Çok Etkilenen Hisseler

March 13, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin Artışından En Çok Etkilenen Hisseler

Bitcoin’i yeni zirvelerine taşıyan son fiyat artışlarıyla kripto para birimini çevreleyen ralliye bazı hisseler de katılmaya hazırlanıyor. 

Bitcoin son haftalarda 72 bin doların üzerini görerek tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarken, çalkantılı kripto para birimleri piyasası geleneksel yatırımcılar arasında da yeniden ilgi görmeye başladı. 

Bu hareketler, dijital para ticaretiyle bağlantılı bazı hisselerin yanı sıra piyasaların büyük bir kısmının beklemediği bir avuç isim arasında da dalgalanma etkisi yarattı.

Bazı isimler Bitcoin’deki artışla birlikte atağa kalkarken, bazı kripto para madencisi şirketlerin Bitcoin’deki yarılanma olayı yaklaşırken gerilediğini gördük. 

Örneğin Riot Platforms, şubat ayında 418 Bitcoin üreterek Ocak 2024’e göre 20%, Şubat 2023’e göre ise 38% düşüş kaydettiğini açıkladı. Şirket hissesi, borsa yatırım fonları (ETF) onayından aldığı destekle yükseldikten sonra yarılanma olayı öncesi değer kaybetti. 

🤔 Neden diye soracak olursan, yarılanma olayı madencilik şirketlerinin daha az Bitcoin alacakları anlamına gelir ve bu da operasyonları için daha az gelir anlamına gelir – tabii ki dijital para biriminin değeri yükselip bu kayıpları telafi etmezse. 

Madencilik şirketleri, işlemleri doğruladıkları için ödül olan Bitcoin’ler kazanırlar. Ancak Bitcoin arzı sınırlı olduğundan (21 milyon), bu ödüllerin periyodik olarak yarıya indirilmesi gerekmektedir.

Madencilik şirketleri sürekli olarak operasyonlarına yatırım yapıyor ve hash oranlarını artırmak için çalışıyor, bu da daha fazla Bitcoin çıkarılmasını sağlıyor. Dolayısıyla önümüzdeki ay gerçekleşecek olan yarılanma madencilik şirketleri üzerinde fazla bir etkiye yol açmayabilir. 

Bu görünüm kapsamında, son 50 işlem gününde Bitcoin ile en uyumlu hareket eden hisseleri bulmak için bir tarama yaptık. Bu süre zarfında hisseler ile öncü kripto para birimi arasındaki ilişkiye ve aynı zaman dilimindeki ortalama korelasyona baktık.

✍️ Korelasyon katsayısı 1’e ne kadar yakınsa, iki varlık arasında o kadar pozitif korelasyon var demektir; yani birlikte yükselir ve düşerler. Öte yandan -1’e yakın bir korelasyon negatif bir korelasyona işaret eder, yani birbirlerine ters yönde hareket ederler.

Bu tarama sonucunda Bitcoin ile en en yüksek korelasyonlara sahip ilk yedi ismi aşağıda inceleyebilirsin:

  • Coinbase (COIN)
  • Riot Platforms (RIOT)
  • Marathon Digital (MARA)
  • Robinhood (HOOD)
  • Clenspark (CLSK)
  • Rivian Automotive (RIVN)
  • Quantumscape (QS)

Bitcoin ile en yüksek korelasyona sahip hisselerin kripto para birimleriyle ilişkili isimler olması kimseyi şaşırtmaz herhalde. 

ABD’li borsalar Coinbase ve Robinhood ile kripto para madencileri Riot Platforms, Marathon Digital ve CleanSpark, en yüksek beş korelasyon seviyesine sahip hisseler olarak öne çıkıyor.

Elbette, bu grup 2024 yılında biraz farklılaştı. Coinbase, Robinhood ve CleanSpark bu yıl büyük ilerlemeler kaydederken Riot ve Marathon düşüş gösterdi.

Listenin ilerleyen kısımlarında ise hisseler ve Bitcoin arasındaki bağlantılar daha az net. Ancak, yatırımcıların kripto para yatırımı yaptıklarında belirgin olan risk iştahına sahip olduklarında benzer şekilde desteklendikleri görülüyor.

Örneğin Rivian Automotive’i ele alalım. Elektrikli araç üreticisi 0,31’lik bir korelasyona sahip ve listede altıncı sırada yer alıyor.

Hisse, halka açık bir şirket olarak ilk yıllarında büyük ölçüde dalgalandı ve riskli bir yatırım olabileceğinin sinyalini verdi. Hisseler 2022’de 80%’den fazla değer kaybetti ancak 2023’te 27%’den fazla bir ralli ile bir miktar zemin kazandı. Rivian, bu yıl ise yaklaşık 47% düştü.

Bu sert hareketlere rağmen, analistler düşüşteki hissede fırsat görme eğiliminde. FactSet’e göre, hisseyi izleyen analistlerin yarısından fazlası RIVN’i “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” veya “AL” notu ile değerlendiriyor. Ayrıca konsensüs hedef fiyatı, önümüzdeki 12 ay içinde 40%’tan fazla bir artış ima ediyor.

Bitcoin Artışından En Çok Etkilenen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC