Borsa İstanbul Notları

BIST’te 9.000 Testi Panik Yaratıyor

Mart 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BIST’te 9.000 Testi Panik Yaratıyor

📊 Son günlerde devam eden kâr realizasyonları sonrası satıcılar güç kazanıyorken 9.000 seviyesi aşağısına kadar sarkan endeks, kritik bir eşiğin altında olmasıyla panik havasını artırdı.

BIST 100’de çok kez test edilerek önem kazanan 9.400 seviyesi aşılmadıkça 9.000 ile 9.400 arasında konsolidasyon devam ederken 9.000 aşağısında kalıcılık sağlanması halinde düşüşün derinleşebileceği stresi yatırımcıları tedirgin ediyor.

👉 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yapmış olduğu açıklamalarda “Borsa İstanbul’u ya da başka bir alanda piyasayı bozacak bir vergi düzenlemesi gündemimizde değil.” söylemlerinde bulundu. Borsada vergilendirme ile alakalı söylentilerin artmış olduğu sıralarda, konunun gündemden kalkmasını sağlayacak bu açıklama borsa adına orta ve uzun vade adına pozitif karşılanabilir.

BIST 100 endeksi, saat 16:50 itibarıyla 8.957 seviyelerinde -1,51% ile negatif seyirde devam ediyor. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 ve 9.400 olduğu izleniyor. 9.000 seviyesi üzerinde kalıcılık, pozitif havanın korunması için oldukça önemli görülüyor. Şu an bu seviye aşağısında fiyatlamalar devam ederken bugün ve gelecek günler kapanışların 9.000 üzerinde olup olmayacağı konusu, yön tayini adına önemli bir sinyal değeri taşıyabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda özellikle gıda ve madencilik sektöründeki güçlü çıkışın devam etmesinin dikkat çektiği söylenebilir.

📌 Günlük kapanışta yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Kobi
  • Tekstil
  • GYO
  • Gıda
  • Madencilik

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeks tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve önceki işlem gününe ait güncel kapanış fiyatları:

🏅 ALVES: 25,84 TL

🏅 ARTMS: 27,88 TL

🏅 AYES: 46,40 TL

🏅 BANVT: 181,50 TL

🏅 BASCM: 13,30 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti