Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (6 Şubat)

February 6, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (6 Şubat)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 5 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Sasa Polyester (SASA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 102,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Polyester polimer, elyaf ve filament iplik sektöründe faaliyet gösteren SASA, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Şirketin genel getiri performansı 2023 yılında endekse görece oldukça negatif ayrıştı.

2- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 100,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Efes Pilsen biralarının üretimini de gerçekleştiren Anadolu Grubu’na bağlı şirkettir. Şirket, Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’dan oluşan, geniş bir coğrafi alanda bira, malt ve alkolsüz içecekler üretimi ve pazarlamasını gerçekleştiren AEFES, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Şirketin genel getiri performansı son dönemde pozitif ayrıştı.

3- Coca-Cola İçecek (CCOLA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 90,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 11 ülkede yer alan 30 fabrikası gazlı içeceklerin yanı sıra su, meyve suyu, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve soğuk çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de geniş bir ürün portföyü sunmakta olan CCOLA, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor.

4- Alarko Holding (ALARK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 64,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Son yıllarda enerji sektörüne yapmış olduğu yatırımlar ile enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline gelen ALARK listede yerini aldı.Son dönemlerde turizm ve tarım tarafında da önemli yatırımlar yapan ALARK son haftalarda endekse görece pozitif ayrışmaya başladı.

5- Hektaş (HEKTS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 57,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Tarım ilaçları ve veterinerlik ürün ve ilaçları üretim ve pazarlaması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket olan HEKTS, listede karşımıza çıkıyor. 2023 yılında endekse görece negatif ayrışan şirketler arasında bulunuyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (6 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000