Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (28 Mart)

Mart 28, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (28 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 27 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 11 Mart-15 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Bera Holding (BERA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 111,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kağıt-Karton, Makine, Gıda, Petrol, İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Mermer, Tekstil, Turizm gibi farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdürmekte olan BERA listede yerini aldı.

2- Anadolu Grubu Holding (AGHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 89,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 2023 yılsonu finansallarında sağlanan reel anlamda güçlü net kâr büyümesi ile piyasanın ilgisini çekmeye devam eden şirkette son dönem adına endeksten pozitif ayrışmanın hakim olduğunu söylemek mümkün.

3- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 107,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Açıklanan bilanço sonrası AGHOL’de olduğu gibi ilgi artışı izlendi. Gıda içecek sektörünün yüksek enflasyon ortamında ön plana çıkabileceği düşüncesi, şirkete olan ilginin bir diğer nedeni olarak gösterilebilir.

4- Konya Çimento (KONYA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 68,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Hazır beton üretimi ve satışı yapıyor olup, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 21 adet beton santrali ile hazır beton hizmeti veren KONYA, listede karşımıza çıkıyor. Kentsel dönüşüm ve deprem bölgesinin yeniden imarı çimento sektöründe olumlu beklentiler arasında dikkat çekiyor.

5- İzmir Demir Çelik (IZMDC) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 43,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İzmir Aliağa Tesislerinde 550 bin metrekarelik bir alanda yıllık 1.500.000 ton sıvı çelik ve 1.000.000 ton nervürlü inşaat demiri üretimini sürdürmekte olan IZMDC listede yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000