Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (26 Mart)

Mart 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (26 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 25 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 11 Mart-15 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Konya Çimento (KONYA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 207,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Hazır beton üretimi ve satışı yapıyor olup, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde 21 adet beton santrali ile hazır beton hizmeti veren KONYA, listede karşımıza çıkıyor. Kentsel dönüşüm ve deprem bölgesinin yeniden imarı çimento sektöründe olumlu beklentiler arasında dikkat çekiyor.

2- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 199,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Efes Pilsen biralarının üretimini de gerçekleştiren Anadolu Grubu’na bağlı bir şirkettir. Şirket; Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’dan oluşan geniş bir coğrafi alanda bira, malt ve alkolsüz içecekler üretimi ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. AEFES, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. Açıklanan bilanço sonuçlar ilgi artışına destek olmuş olabilir.

3- Bera Holding (BERA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 175,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kağıt-Karton, Makine, Gıda, Petrol, İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Mermer, Tekstil, Turizm gibi farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdürmekte olan BERA listede yerini aldı.

4- Koç Holding (KCHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 122% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yabancı yatırımcıların borsamıza olan ilgisinin artması halinde Koç Holding’in kurumsal yönetilen bir holding olması ve köklü iştiraklerinin bulunması yabancı yatırımcıların da dikkatini çekebilir. Ayrıca şirket, yüksek likidite anlamında da önde gelen şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde getiri anlamında güçlü çıkışı ile dolar bazlı rekor tazelemesi ile dikkat çekti.

5- Enerya Enerji (ENERY) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 112,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye’nin en yaygın 3’üncü özel doğal gaz dağıtım şirketi olan ENERY listede yerini aldı. Son dönemde işlem hacimlerinde genel toparlanma eğilimi dikkat çekerken dün akşam kapanış hacmi ile ilgi artan şirketler arasında yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti