Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (15 Mart)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (15 Mart)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 14 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 4 Mart-8 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

Not: Yalnızca 2 şirkette hacim artışı görülmüştür.

1- Mavi Giyim (MAVI) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 93,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yüksek marka değeri ile güçlü fiyatlama gücü devam ediyor. Asgari ücret artışlarından personel maliyetleri anlamında etkilenecek şirketlerin başında geliyor. Bilanço öncesi şirkette ilginin arttığı izlendi. Güncel bilanço analizine buradan ulaşabilirsin.

2- Doğuş Otomotiv (DOAS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 1,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Ana iş hattı kapsamında otomotiv finansmanı koşullarında yedek parça ve aksesuar ticareti, lojistik ve satış sonrası hizmetler, ikinci el otomobil ticareti, filo kiralama ve sigorta ile ithalat ve distribütörlük hizmetleri olan DOAS, güçlü seyre devam eden otomotiv verilerine bakarak güçlü bir dönemde olduğu düşünülebilir. FROTO’da gelen güçlü bilanço sonuçları ardından sektöre artan rağbet ile DOAS’ta ilgi gördü. DOAS aynı zamanda göstergeleri al veren şirketler listesinde yer aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000