Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (13 Şubat)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (13 Şubat)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 12 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 5-9 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Hektaş (HEKTS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 140,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

Tarım ilaçları ve veterinerlik ürün ve ilaçları üretim ve pazarlaması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket olan HEKTS, listede karşımıza çıkıyor. 2023 yılında endekse görece negatif ayrışan şirketler arasında bulunuyor.

2- Bio Enerji (BIOEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 257% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Ana faaliyet alanı biyokütle kaynaklarından; fermantasyon, gazlaştırma, yakma teknolojilerini kullanarak enerji üretimi yapılması ve katı atık depolama alanlarının işletimi, bu alanlarda mekanik ayırma tesisi, ATY (atıktan türetilmiş yakıt) hazırlama tesisi, sızıntı suyu arıtma tesisi, biyolojik işlem (kompost, biyometanizasyon) tesisi, LFG Enerji üretim santrallerinin kurulum ve işletimi işlerini gerçekleştirmek olan BİOEN, borsada ilgi artan şirketler arasında sıralamada yerini aldı.

3- Enerjisa (ENJSA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 246,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kamu hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren Türkiye merkezli bir şirkettir. Şirket bağlı ortaklıkları ile birlikte, esasen enerji şirketlerine yatırım yaparken, doğal gaz ticareti ve elektrik üretimi, satışı ve dağıtımını da gerçekleştirmekte olup ilgi artan şirketler arasında yerini aldı.

4- Boğaziçi Beton (BOBET) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 173,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye merkezli bir beton üreticisidir. Faaliyet konusu; hazır beton üretimi, alım satımı ile taş ve kum ocağı açılması ve işletilmesi olan BOBET,  İstanbul başta olmak üzere kentsel dönüşüm hiayelerinden pozitif etkileniyor denebilir. Yaklaşan belediye seçimleri de ilginin artmaya başlamasında katalizör etki yaratmış olabilir.

5- İş Menkul Değerler (ISMEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 142,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye İş Bankası tarafından yatırım danışmanlığı hizmetleri vermek için kurulmuş Türkiye merkezli bir aracı kurum olan ISMEN’de ilginin arttığı görülüyor. Yakın dönemde borsaya artan ilgi ile hacimlerin yükselmesi şirkette ilgiyi artıran ana faktör olarak gösterilebilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000