Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (12 Şubat)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (12 Şubat)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 9 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Gübre Fabrikaları (GUBRF) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 218,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

Katı gübreler, sıvı gübreler, toz bazlı gübreler ve organik gübreler dahil kimyevi gübrelerin üretimi ve pazarlanması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket GUBRF, ilginin arttığı hisseler arasında. Yüksek volatilitede fiyat hareketleri ile gündeme gelen şirkette sektöre görece yüksek çarpanlar dikkat çekiyor. (Önceki işlem günü listenin 2. sırasında yer alyordu.)

2- Vakıf Bankası (VAKBN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 257,0% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Temel bankacılık ürün ve hizmetlerine ek olarak yatırım bankacılığı ve sermaye piyasası faaliyetlerinde de bulunan VAKBN, iç ve dış ticaretin finansmanında öncü bir rol üstlenmektedir. Bankacılık tarafında CDS’lerin gerilemesine destek olabilecek senaryoların sektörde pozitif etkiler yaratabileceği düşünülebilir.

3- Halk Bankası (HALKB) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 246,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Faaliyet alanları arasında ticari finansman ve kurumsal bankacılık, fon yönetimi işlemleri, perakende bankacılık ve kredi kartı işlemleri yer almakta HALKB, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamadaki yerini aldı. VAKBN’de olduğu gibi sektör üzerine düşüncelerin burada da geçerli olduğu söylenebilir.

4- QUA Granite (QUAGR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 173,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yurt içinde ve yurt dışında seramik, vitrifiye, teknik granit ve karo hammaddeleri ile yapıştırıcıları üretimi, alım satımı faaliyetlerini yürüten QUAGR, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Şirket hisseleri son dönemde endeksten negatif ayrışmıştı.

5- Koza Altın (KOZAL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 142,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye çapında altın madeni keşfi ve işletilmesi amacıyla kurulan bir Türk şirketi olan KOZAL’ın genel anlamda altın fiyatlarının seyrinden etkilenen bir yapısı olduğu söylenebilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000