Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (1 Mart)

Mart 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (1 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 29 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 19-23 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Coca Cola İçecek (CCOLA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 1172,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • CCOLA, 11 ülkede yer alan 30 fabrikası gazlı içeceklerin yanında su, meyve suyu, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve soğuk çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de geniş bir ürün portföyü sunmaktadır. Yüksek fiyatlama gücü olan şirkette son dönemlerde kârlılıkların artışı ile getiri oranlarında da sıçrama görüldü. İsrail filistin savaşı sonrası yurtiçi satış hacimlerinin nasıl etkileneceği soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

2- Europen Endustri (EUREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 538% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Toplam 111.700 metrekarelik üretim tesislerinde, 1.550 çalışan personeli ile yıllık, 450 bin adet PVC pencere, 320 bin adet PVC kapı, 10 bin adet alüminyum kapı, 35 bin ton PVC profile ve 5 milyon metrekarelik cam üretimi yapmakta olan EUREN, son günlerde endekse göre pozitif ayrışmaya başladı.

3- Bera Holding  (BERA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 388% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kağıt-Karton, Makine, Gıda, Petrol, İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Mermer, Tekstil, Turizm gibi farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdürmekte olan BERA listede yerini aldı. Son günlerde endeksten pozitif ayrışmasıyla dikkat çekti.

4- Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 236,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye çapında altın madeni keşfi ve işletilmesi amacıyla kurulan bir Türk şirketi olan KOZAL, son dönemlerde davalar ve olası gelişmeler ile oluşan beklentiler sonucunda hareketlenmeler yaşamaya devam ediyor.

5- Pegasus (PGSUS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 170,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İstanbul merkezli bir düşük maliyetli havayolu şirketidir. Uyguladığı “low cost” (düşük maliyetli hava yolu) modeli ile uygun fiyatlı, seyahat etme imkânı, bunun yanı sıra da ancak ek ücretlerle elde edilebilen temel hizmetler sağlamaktadır. Geçtiğimiz günlerde alınan bedelsiz sermaye artırım kararı şirkete olan ilgiyi artırmış olabilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti