Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (25 Ocak)

Ocak 25, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (25 Ocak)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 25 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 15 Ocak – 19 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- SDT Uzay Ve Savunma Teknolojileri (SDTTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 730,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • ODTÜ Teknokent yerleşkesi içerisinde Ar-Ge’ye dayalı alanlarda yerli ürünler ve yetenekler geliştiren bir savunma sanayi firması olarak faaliyet gösteren SDTTR, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamada yerini aldı. SDT Uzay, güçlenen döviz kuru etkisi ile TL bazında gelir elde edebilme potansiyeli olan, kur farkından kâr edebilme potansiyeline sahip, kasasında nakit bulunduran ve finansal kaldıraç oranı yüksek olmayan BIST100 şirketlerini derlediğimiz içerimizde de yer almaktadır. Daha detaylı okumayı buradan yapabilirsin (Dün listenin 1. sırasında yer alıyordu.)

2- Kocaer Çelik (KCAER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 257,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Avrupa’nın ve Türkiye’nin çelik profil üretimi, servis merkezi ve galvaniz kaplama işlemlerini entegre bir yapıda gerçekleştiren öncü şirketlerden olan KCAER listede yerini aldı. Yeşil enerji ve dönüşümün piyasa tarafından dikkat çekmeye ve öneminin anlaşılmaya başladığından bugüne ivme kazanan şirket dikkat çekiyor. (Dün listenin 2. sırasında yer alıyordu.)

3- Ülker Bisküvi (ULKER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 254,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Bisküviden çikolataya, şekerlemeden sakıza, kekten bitkisel yağa geniş bir ürün yelpazesi ile gıda sektöründe faaliyet gösteren ULKER, listede yerini aldı. Son finansalarında büyük ölçüde borçluluğun azalması ve artan kâr marjları iyileşmeleri beraberinde getirmişti.

4- Halkbank (HALKB) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 116,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Bankacılık endeksi üzerine JP Morgan’ın olumsuz görüş raporu sonrasında yaşanan satışların sonraki gün karşılanmış olduğunu izledik. Sektöre artan ilginin beraberinde HALKB’de listede yerini aldı.

5- Kale Seramik (KLSER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 97,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seramik kaplama malzemeleri üretimi ile başladığı faaliyetlerine halen, kaplama malzemeleri, seramik sağlık gereçleri, banyo tamamlayıcıları vb. geniş bir üretim yelpazesine sahip olan KLSER, listede yerini aldı. Halka arz endeksi ve genel hacim artışından faydalandığı ve ilginin arttığı düşünülebilir. (Dün listenin 3. sırasında yer alıyordu.)

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti