Fon Analiz

BIH Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor?

June 5, 2024 • 5 dakika okuma süresi
BIH Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor?

Selamlar Midaslı! Bu içeriğimizde yılbaşından bu yana en iyi getiri sağlayan hisse senedi yoğun fon olan A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu’nu (BIH) ve fonun yatırım yaptığı hisseleri inceleyeceğiz. 

BIH fonu yatırım stratejisi kapsamında, fon toplam değerinin en az 80%’ini sürekli olarak BIST’te işlem gören yerli ortaklık paylarına yapmaktadır.

Fon yöneticisi tarafından yapılan açıklamaya göre, fon portföyünde yer alacak varlık ve işlemler konusunda önemli sınırlamalar getirilmiştir. Öncelikle, bu varlık ve işlemlerin tamamının Türk Lirası (TL) cinsinden olması gerekmektedir. 

Ayrıca, fon portföyünde yabancı para birimi cinsinden varlık, altın ve diğer kıymetli madenler ile bunlara dayalı sermaye piyasası araçlarına yer verilmemesi kararı alınmıştır. 

Fonun başarısı, BIST 100 Getiri Endeksi ile karşılaştırılarak ölçülecektir. Bu ölçüt, fonun performansının, BIST 100 Endeksi’nde yer alan şirketlerin performansı ile doğrudan karşılaştırılmasını sağlayarak, yatırımcılara fonun piyasa koşulları içindeki pozisyonunu ve başarısını objektif bir şekilde değerlendirme imkanı sunmaktadır.

Fonun stratejisi hakkında tüm bilgilere Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bulunan fon izahnamesinden ulaşabilirsin.

BIH Fonu Toplam Değeri💰︎

A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu’nun toplam değeri 206,33 milyon TL seviyesindedir.

BIH Fonu Yatırımcı Sayısı🫂

BIH Fonunun 301 yatırımcısı bulunmaktadır.

BIH Fonu Yıllık Yönetim Ücreti💸

BIH Fonu’nun yıllık yönetim ücreti 2,00% seviyesindedir.

BIH Fonu Getiri Oranları📈

BIH Fonu’nun getiri oranlarına bakıldığında (5 Haziran 2024 tarihinde göre); yılbaşından beri 89,30%, son 1 ayda ise 0,23%’lük bir getiri oranı olduğu görülüyor.

BIH Fonu Valör Süresi Ne Kadar?⌛︎

A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu’nun alış valörü T+1, satış valörü ise T+2 seviyesinde bulunmaktadır. 

Fon valör süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atabilirsin. 

BIH Fonu’nun Bünyesinde En Çok Hangi Hisseler Yer Alıyor?📒

Fonun, 9 Mayıs 2024 tarihli fon portföy dağılım raporuna bakıldığında en büyük pozisyona sahip olan ilk 10 hisse senetleri ve ağırlık oranları şu şekildedir; 👇

 • Gıpta Kırtasiye (GIPTA) 👉8,77%
 • Güler Yatırım Holding (GLRYH) 👉8,41%
 • Gezinomi (GZNMI) 👉7,29%
 • Altınyağ Madencilik (ALMAD) 👉6,48%
 • Artemis Halı (ARTMS) 👉5,73%
 • A1 Capital (A1CAP) 👉5,51%
 • Türk Hava Yolları (THYAO) 👉4,86%
 • Koza Polyester (KOPOL) 👉4,46%
 • Sabancı Holding (SAHOL) 👉4,36% 
 • Tav Havalimanları (TAVHL) 👉3,17%

BIH Fonu En Çok Hangi Hisseleri Artırdı?➕︎

9 Mayıs tarihli rapora göre A1 Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu’nun, nisan ayında portföyünde en çok artırdığı hisse senetleri ve ağırlıkları şöyledir; 👇

 • Gıpta Kırtasiye (GIPTA) 👉8,77%
 • A1 Capital (A1CAP) 👉5,51%
 • Altınyağ Madencilik (ALMAD) 👉5,45%

BIH Fonu’nun Ağırlığını Azalttığı Hisseler➖️

Fonun 9 Mayıs tarihli portföy raporuna göre ağırlığını azalttığı hisseler ve oranları ise şöyledir; 👇

 • Odine Teknoloji (ODINE) 👉-8,52%
 • Koza Polyester (KOPOL) 👉4,45%
 • Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 👉-3,98%

Valör Nedir?🕐️

Valör, işleme konulan bir ürünün kıymet kazanacağı tarihi belirtmek için kullanılır. Fon yatırımlarında karşına çıkan valör süresi, işlem emrinin verildiği gün ile işlemin gerçekleştiği günün birbirinden farklı olmasını ifade eder. 

Fonlar, ihbarlı (valörlü işlem gören) ve ihbarsız (valörsüz işlem gören) olmak üzere ikiye ayrılır. İhbarsız yani valörsüz fonlarda gün içerisinde belirlenen alım-satım süresi içerisinde verdiğin alım-satım emirleri aynı gün, o günün fiyatından gerçekleştirilir. Fon yatırımı yaparken likit fonlar olarak belirtebileceğimiz aynı gün alınıp satılabilen para piyasası fonları dışında alım ve satım hep valörlü olarak gerçekleşir.

Valörlü işlem gören fonlarda, o günün fiyatı gösterge niteliği taşır. Valör günü ve emrin gerçekleşeceği fiyat, her fonun izahnamesinde bulunan “valör atlama saati” dikkate alınarak  belirlenir.

Bunu bir örnekle açıklayalım: Valör atlama saati 13:30 olan bir fonda 13:30’a kadar vereceğin alım ya da satım emrin, fonun o akşamki kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir. Eğer alım ya da satım emrini 13:30 sonrası verirsen fon yatırımın bir sonraki günün kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir.

BIH Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Tefas