Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Batarya Metalleri Yükselirken Tesla’nın Potansiyeli!

November 16, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Batarya Metalleri Yükselirken Tesla’nın Potansiyeli!

Goldman Sachs, arz-talep dengesi sağlanmaya başladığından batarya metallerine ilişkin fiyatların zirve yapmasının yakın olduğunu ifade ediyor. Lityum, kobalt ve nikel, elektrikli araç pillerinde kullanılan hayati ham maddelerden birkaçı.

Goldman Sachs, kobalt ve nikel fiyatlarının 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana sırasıyla 35% ve 40% düştüğünü ancak lityumun bu eğilime ayak uydurmadığını belirtiyor. Lityum fiyatları aynı dönemde stok artırma çalışmaları sebebiyle rekor seviyeye yükselmekle birlikte, fiyatların 2023’ün ikinci yarısında düşmeye başlayacağı tahmin ediliyor.

Aditi Rai liderliğindeki analistler 9 Kasım tarihli bir bilgilendirme notunda, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yaşanacak talep azalmasının fiyatlar üzerinde “aşağı yönlü bir baskı” oluşturacağını dile getiriyor.

Rai, “Pil tedarik zincirinin Çin ile olan bağlantısını kesmek kolay değil.” ifadelerini kullandı.

Batarya metal fiyatlarının bu görünümünü göz önüne aldığımızda, yatırımcılar için fırsat oluşturabilecek elektrikli araç bağlantılı hisseleri belirlemek için Küresel X Lityum & Pil Teknolojisi Borsa Yatırım Fonları’nı taradık.

2023 yılı boyunca gelir artışı kaydedeceği tahmin edilen, takip eden analistlerin çoğunluğu tarafından “AL” notu ile derecelendirilen ve önümüzdeki 12 aylık dönemde en az 20% yükselme potansiyeli öngörülen hisseler arasında dikkatleri çeken bir ABD şirketi vardı.

Bu şirket, dünyanın en ünlü elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA)’dan başkası elbette değildi. Tesla, elektrikli araç pazarının en bilinen ismi olmakla birlikte batarya üretiminde ihtiyaç duyulan malzemelerin bir kısmını da kendisi üretiyor. Batarya sınıfı lityum hidroksit geliştirme çalışmalarına odaklanmış olan şirket, Texas Gulf Coast’ta bulunan bir lityum hidroksit arıtma tesisinde fizibilite çalışması yapıyor.

Elektrikli araç devinin önümüzdeki yıl için hisse başına gelir artışının 41,8% olarak gerçekleşeceği tahmin edilmekte. Hisse, takip eden analistlerin 51%’i tarafından “AL” seviyesinde notlandırıldı ve yukarı yön potansiyeli ortalama 51,4% olarak belirlendi. 

Batarya Metalleri Yükselirken Tesla’nın Potansiyeli!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC