Borsa Yorumları

Baird’in 2024 için “AL” Dediği Yapay Zekâ Hisseleri

March 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Baird’in 2024 için “AL” Dediği Yapay Zekâ Hisseleri

Baird, geçen yıldan bu yana gündemden düşmeyen teknoloji rallisinin daha da genişlemesinden kazançlı çıkabilecek bir dizi isim olduğunu düşünüyor. 

Yatırım bankası, piyasalarda ChatGPT’nin piyasaya sürülmesiyle geçen yıl başlayan yapay zekâ destekli ivmenin bu performansını daha da güçlendirmek için önünde alan olduğuna inanıyor. 

Söz konusu performansın ne kadar güçlü olduğunu son aylara bakarak da anlayabiliriz. Bu yıl şimdiye kadar teknoloji ağırlıklı S&P 500 ve Nasdaq hisselerin yukarı yönlü hareketleriyle rekorlar tazeledi. 

Yapay zekânın kârlı bir yatırım olduğu düşüncesi şimdiye kadar Nvidia ve SuperMicro Computer (SMCI) gibi bazı isimleri desteklese de analistler yatırımcıların bu yıl biraz daha tedbirli davranması gerektiğini düşünüyor. 

🕳️ Sonuçta yapay zekâ ve teknoloji her zaman el ele gitmiyor; Muhteşem Yedili üyesi olan ve teknoloji devleri arasında gösterilen Tesla (TSLA) ve Apple (AAPL) bu yıl şimdiye kadar sırasıyla 24% ve 9% değer kaybetti. Bu da Baird’e göre yapay zekâyla ilişkili olmanın yüksek değerlemeleri her zaman haklı çıkarmadığı anlamına geliyor. 

Mevcut favoriler olarak görülen isimlere alternatif olarak Baird 2024 için yapay zekâ alanına yatırım yapmak isteyenlere bir dizi isim öneriyor. Banka notunda, “Yapay zekânın etkilerinin sektörden sektöre değişiklik gösterebildiği doğru ancak biz kolektif olarak yapay zekâ dalgasının henüz emekleme aşamasında olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple listemizi gelişmiş yapay zekâ becerilerine sahip veya yapay zekâ uygulamalarının yükselişinden kazançlı çıkacak isimleri de kapsayacak şekilde güncelliyoruz.” yorumu yer aldı. 

👀 Dilersen Baird’in 2024 için yapay zekâ alanında en beğendiği isimleri birlikte inceleyelim:

  • Amazon (AMZN)
  • Zscaler (ZS)
  • CrowdStrike (CRWD)
  • Snowflake (SNOW)
  • Nvidia (NVDA)
  • MongoDB (MDB)
  • Cloudflare (NET)
  • Salesforce (CRM)
  • Pinterest (PINS)

📌 Sosyal medya platformu Pinterest listede öne çıkan isimlerden biri oldu. Şirketin yapay zekâyı ilk benimseyen şirketlerden biri olduğunu belirten Baird analisti Colim Sebastian, “Şirket, üretici yapay zekâ öncesinde bile görüntü tanıma ve içerik önerileri gibi görevleri iyileştirmek için GPU’lar kullanıyordu.” diyor. 

Pinterest hisseleri, şirketin geçen hafta dördüncü çeyrekte konsensüsün altında kalan gelirler ve içinde bulunduğumuz yıl için zayıf tahminler açıklamasının ardından geriledi. 

Yine de Wall Street şirkete yönelik inancını korumaya devam ediyor; “Marj genişlemesi göz önüne alındığında değerlemenin hâlâ oldukça cazip olduğunu düşünüyoruz.” diyen BofA, Pinterest’in “AL” notunu korudu. 

🔐 Yapay zekâ deyince Baird’in önerdiği bir diğer hisse de Cloudflake oldu. Siber güvenlik şirketi geçen ay analistlerin beklentilerinin üzerinde rakamlar açıklayarak güçlü bir artış yaşadı. Şirket, yıl başından beri 21% yükseldi. 

Analist Shrenik Kothari, “Yapay zekânın Cloudflare’in gelirleri üzerindeki etkileri henüz net olarak görülemese de şirket kendisini bu alanda stratejik olarak konumlandırıyor. Cloudflare’in yapay zekâ uygulamalarına yönelik bağlanabilirliğe ve ağının optimizasyonuna daha fazla odaklanması, yapay zekâyı benimseme ve bu alandan para kazanma konusunda kapsamında ne kadar kararlı olduğunu gösteriyor.” yorumunu yapıyor. 

Baird’in 2024 için “AL” Dediği Yapay Zekâ Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC