Borsa Yorumları

Ark Invest’in Favori Yapay Zekâ Hisseleri

June 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Ark Invest’in Favori Yapay Zekâ Hisseleri

Teknoloji hisselerine olan ilgisiyle bilinen ünlü yatırımcı Cathie Wood’un Ark Invest’ine göre, yapay zekâ alanında uzmanlaşan iki şirket piyasa tarafından yeterince takdir edilmiyor. 

Bu iki şirketten ilki UiPath (PATH), Ark Invest’in radarına giren şirketlerden. Hatta geçtiğimiz hafta, Wood’un Autonomous Tech and Robotics ETF’i (ARKQ), 2 milyon dolardan daha yüksek bir değere sahip PATH hissesi satın almıştı.

Otomasyon üzerine uzmanlaşan şirket, büyük kuruluşlardaki manuel iş akışlarını otomatikleştiren yazılımlar gerçekleştiriyor. Ark Investments analisti Frank Downing’a göre, şirketin bu iş modeli, ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI gibi büyük dil modellerinden güç alarak büyüyebilir. 

🤖 Downing, “Büyük dil modelleri, UiPath’in halihazırda otomatikleştirdiği süreçlerin üzerine ek olarak, bazı süreçlerin 20% ve hatta belki de 40%’ının otomatikleştirmesini sağlayabilir.” diyor. 

Downing, bunun UiPath’in müşterileri için verimliliği önemli ölçüde artıracağını düşünüyor.

Daha önce UiPath’in hizmetleri yalnızca büyük şirketlerin finans departmanları tarafından talep edilirken, Downing UiPath’in potansiyelinin artık pazarlama ve uyum departmanları tarafından da anlaşıldığını ve şirket için yeni pazarlar açtığını belirtiyor.

☎️ ARK Next Generation Internet ETF’inin (ARKW) 4,34%’ünü oluşturan ve Downing’in bir diğer favori hissesi konumundaki Twilio (TWLO), şirketler ve müşteriler arasında bir iletişim aracı olarak görev yapıyor ve genellikle çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri yazılımlarının temelini oluşturuyor.

Downing’a göre, Twilio’nun büyük müşteri verilerine olan erişimi, mesajları “daha kişiselleştirilmiş” ve “etkili” hale getiren büyük dil modelleri kullanmasını sağlıyor. 

Analist, “Sohbet robotlarının arkasındaki temel model olan GPT-3, 2020 yılında ilk kez eğitilmeye başlandığında, bunun maliyetinin 4,6 milyon dolar olacağı tahmin ediliyordu. Sadece iki yıl sonra, bu eğitim maliyeti 400 bine düştü.” diyor. Bu da yıllık maliyette 70%’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Microsoft (MSFT) ve Google (GOOG) gibi teknoloji devleri, geniş kapsamlı yapay zekâ ürünleri sunsa da Downing, açık kaynak modellerinin giderek metalaşması nedeniyle tüketicilerin bunlar için ödeme yapma isteğinin sınırlı olabileceğinden şüpheleniyor.

Downing bunun yerine, farklılaşma ve değerin muhtemelen yüksek yatırım getirisi sunabilecek niş kullanım durumlarından kaynaklanacağını öne düşünüyor.

Ark Invest’in Favori Yapay Zekâ Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC