Borsa Yorumları

Analistlerin “AL” Dediği Nasdaq Hisseleri

Analistlerin “AL” Dediği Nasdaq Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Son dönemlerde teknoloji ağırlıklı Nasdaq yeni zirvelere yükselirken bile, yatırımcılar için endekste hâlâ yükseliş fırsatları sunan hisseler var. 

Nasdaq, geçen hafta cuma günü 1%’in üzerinde yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapandı. Sadece bir gün önce ise Kasım 2021’den bu yana ilk kez rekor bir seviyede kapanmıştı. 

Piyasa değeri yüksek teknoloji hisseleri ve yarı iletkenlerin yapay zekâ coşkusundan aldığı destekle tırmanışa geçen endeks, bu yıl rekor kapanışa ulaşan üç büyük ortalamadan sonuncusu oldu.

Nasdaq’taki ilk 100 finans dışı şirketi bulmak için hisseleri incelerken, analistlere göre AstraZeneca ve Warner Bros Discovery gibi iddialı bir geri dönüş yapabilecek isimler bulduk.

Bu hisseler, analistler tarafından ağırlıklı olarak “AL” olarak değerlendiriliyor ve konsensüs hedef fiyatları da en az 20% artışa işaret ediyor:

  • AstraZeneca (AZN)
  • Biogen (BIIB)
  • Baker Hughes (BKR)
  • Dexcom (DXCM)
  • MercadoLibre (MELI)
  • Moderna (MRNA)
  • PDD Holdings (PDD)
  • Atlassian (TEAM)
  • Warner Bros Discovery (WBD)

2024’te bugüne kadar sırasıyla 4% ve 14% gerileyen biyoteknoloji şirketleri AstraZeneca ve Biogen listede öne çıkan isimler oldu. Analistler her iki hisse için de “AL” notuna sahip ve AstraZeneca’nın 26%’nın üzerinde, Biogen’in ise yaklaşık 40% yükselebileceğini düşünüyor.

Öte yandan Deutsche Bank, geçen ayın başında AstraZeneca’yı, şirketin Wall Street beklentilerini kaçırdığı “yumuşak” dördüncü çeyrek bilançosunu gerekçe göstererek “TUT” notunu “SAT” seviyesine düşürmüştü. Ancak AstraZeneca, 2024 yılında gelir ve hisse başına kârının çift haneli yüzdelerle artmasını bekliyor.

Analistler Biogen’in de mevcut performansa göre daha fazla ivmeye sahip olabileceğini düşünüyor. Ancak şirket, dördüncü çeyrekte analistlerin beklentilerini karşılayamadı ve bu da Wells Fargo’nun hisse notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinden “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI”na düşürmesine neden oldu. 

Listeye giren bir başka sağlık hizmetleri ismi olan Moderna, hafta başında HSBC tarafından şirketin COVID aşıları ve kişiselleştirilmiş kanser aşısı programı hakkındaki tereddütler nedeniyle hissesinin “TUT” notunun “AZALT” seviyesine düştüğünü gördü. 

Sağlık hizmetlerinin dışında, analistler enerji şirketi Baker Hughes ve medya devi Warner Bros Discovery’de hâlâ yükseliş şansı olabileceğini düşünüyorlar; konsensüs hedef fiyatlar, bu isimlerde sırasıyla 36% ve 53% artışa işaret ediyor. 

Bank of America geçen ay Baker Hughes için “AL” notunu yineledi, hedef fiyatını ise 1,50 dolar düşürerek 37,50 dolara indirdi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC