Borsa Yorumları

Analistlerin 2024’te Ralli Beklediği 3 Hisse

Aralık 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Analistlerin 2024’te Ralli Beklediği 3 Hisse

Yatırımcıların büyük teknoloji, biyoteknoloji, elektrikli araçlar ve zayıflama ilaçları gibi sektörlere olan ilgisinin arttığı bu yıl birçok hissede büyük ralliler görüldü.

Bu güçlü rallilerle desteklenen 2023 yaklaşırken, üç fon yöneticisi 2024’e doğru artış bekledikleri sektörleri ve hisseleri paylaştı. Dilersen bu isimlere birlikte bakalım. 

💻 Nivida (NVDA)

ABD’li çip devi bu yıl yatırımcılardan büyük ilgi gördü demek az kalır. Ocak ayından bu yana 230%’a yakın artış gösteren hisse için portföy yöneticisi Karen Kharmandarian’a göre NVDA hâlâ sektörünün en iyi ismi.

Thematics Asset Management kıdemli portföy yöneticisi, “Herkes hisseyi seviyor ya da ondan bahsediyor ancak bence Nvidia 2024 için cazip bir yatırım teklifi olmaya devam ediyor.” dedi.

ABD’nin ihracat kısıtlamalarının özellikle Çin’e yapılan satışlar üzerindeki etkisine ilişkin yorumların ardından  yatırımcıların favori çip şirketine ilişkin endişeler oortaya çıktı. Hisse, bu haber üzerine düştü ve geçen haftayı 2,12% ekside kapattı.

Çip üreticisi, ABD hükümetinin yapay zekâ çiplerinin askeri geliştirme amacıyla kullanılabileceği endişesiyle Çin’e ihracatını kısıtlamasının ardından baskı hissediyor. Bu durum, diğerlerinin yanı sıra Nvidia’nın A800 ve H800 çiplerinin ihracatını da kısıtlıyor.

Ancak analistler hisseyi desteklemeye devam ediyor. FactSet verilerine göre, Nvidia’yı izleyen 54 analistin 51’i, ortalama 667,43 dolar hedef fiyatla hissenin “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu koruyor. 

☁️ Snowflake (SNOW)

Teknoloji sektörünün başka bir alanına doğru Kharmandarian, “2024 için iyi beklentilere” sahip olarak gördüğü bulut bilişim şirketi Snowflake’e iyimser yaklaşıyor. 

Warren Buffett da Berkshire Hathaway (BRK.A) portföyünün 0,3%’ünü bu hisseye yatıran isimlerden biri. 

Snowflake hisseleri, analistlerin beklentilerini aşarak 734 milyon dolar gelirle hisse başına 0,25 dolarlık güçlü bir üçüncü çeyrek bilançosu açıkladıktan sonra, geçen hafta 7%’nin üzerinde yükseldi.

Yılbaşından bugüne, bulut hissesi yaklaşık 37% artışla işlem görüyor. FactSet verileri, Snowflake’i izleyen 43 analistin 70%’inin hisse için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” değerlendirmesini yaptığını gösteriyor.

💉 Danaher (DHR)

Danaher, T. Rowe Price portföy uzmanı Rahul Ghos’un 2024’te olumlu bir performans beklediği sağlık hissesi olarak öne çıkıyor.

Biyoteknoloji ve yaşam bilimleri ekipmanı üreticisinin hisseleri, yılbaşından bu yana yaklaşık 4% düşüş gösterdi ancak bu durum Ghosh’u yıldırmıyor:

İnsanlar Danaher’deki fırsatın büyüklüğünü yeterince takdir etmiyor, bence önümüzdeki bir yıl içinde potansiyel olarak güçlü bir döngüden önce girmek için iyi bir şans var.

Ghosh, şirketin – bu alandaki diğerleri gibi – ilaç geliştirme ve genomik araştırma ekipmanlarına yönelik sipariş döngüsünün yenilenmesinden kazanç sağlama potansiyeline sahip olduğunu, pandemi sırasında oluşan envanterin normale dönmeye yakın olduğunu düşünüyor.

Bu nedenle Ghosh, şirketin gıda hizmeti sağlayıcılarından ilaç üreticilerine kadar çeşitli şirketler için bir test sağlayıcısı haline gelebileceğine inanıyor.

Hisse ocak ayından bugüne 15% geriledi. Ancak şirketi izleyen analistlerin 77%’si DHR için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notun sahip ve konsensüs hedef fiyat, önümüzdeki 12 ay içinde hissede yaklaşık 4,5% artışa işaret ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC