Borsa Yorumları

Analistler, Bu Güvenilir Temettü Hisseleri için “AL” Diyor

September 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Analistler, Bu Güvenilir Temettü Hisseleri için “AL” Diyor

Yükselen tahvil getirileri, son haftalarda hisse piyasalarını baskı altına aldı. Ancak analistlere göre bazı hisseler, yatırımcıların yükselen faiz ortamını atlatmaları ve kendilerini bir miktar da olsa korumaya almaları için bir yöntem sunabilir.

Hazine tahvillerinin getirileri son haftalarda yükselişe geçti ve hem 2 yıllık hem de 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi 15 yıldan uzun bir süredir görülmeyen seviyelere ulaştı. Faizler bu yüksek seviyelerde seyrederken, riskli varlıklar satıldı ve S&P 500 ile teknoloji ağırlıklı Nasdaq eylül ayını sırasıyla 2,4% ve 3,4%’lük kayıplarla tamamlamaya hazırlanıyor.

Eylül ayındaki politika toplantısında faizleri artırmaktan kaçınmasına rağmen geçen hafta yeni bir artırımın ufukta olabileceğini belirten FED, tahvil getirileri yükselten ana nedenlerden biri. 

Bu ortamda, piyasalardaki dalgalanmayı atlatmak için potansiyel güvenli liman şirketler bulmak üzere hisseleri taradık. Bu kapsamda temettü verimi 3%’ün üzerinde ancak 8%’in altında, borç/özsermaye oranı 60%’ın altında, yıl başından beri yeşilde seyreden ve analistlerden konsensüs “AL” notuna sahip temettü hisselerini listeledik:

  • ConocoPhillips (COP
  • Diamondback Energy (FANG)
  • Medtronic (MDT)
  • Prologis (PLD)
  • ExxonMobil (XOM)

Diamondback Energy, 4,5% ile grubun en yüksek temettü verimini sunuyor. Hisse bugüne kadar 11%’den fazla değer kazanarak sağlam bir yükseliş gösterdi. 

Enerji şirketleri Exxon Mobil ve ConocoPhillips de sırasıyla 3,1% ve 3,8% temettü getirisi ile listede yer aldı. 

Exxon, Eylül ayında petrol fiyatlarındaki yükselişten yararlandı ve 4% değer kazandı. Şirket ayrıca yaklaşık 21% ile grubun en düşük borç/özsermaye oranını sunuyor.

Analistler, Bu Güvenilir Temettü Hisseleri için “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC