Borsa Yorumları

Analistler, Bu Elektrikli Araç Hisselerinde Ralli Bekliyor

July 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Analistler, Bu Elektrikli Araç Hisselerinde Ralli Bekliyor

Geçtiğimiz hafta elektrikli araç (EV) üreticilerinin beklentileri aşan araç teslimat rakamları sonrası yatırımcılar EV hisselerine hücum etmeye başladı. 

Tesla (TSLA), yılın ikinci çeyreğinde küresel olarak 466 bin 140 araç teslim ederek geçen yılın aynı dönemine göre 83%’lük bir artış kaydetmiş ve analist beklentilerini aşmıştı. 

🚀 Bu güçlü rakamlar da halihazırda yılbaşından bu yana 124% ralli yapan şirketin hisselerinde daha da artışa yol açtı. Tesla’ya benzer olarak BYD (BYDDY) ve Rivian Automotive (RIVN) gibi EV üreticilerinin hisselerinde de güçlü bir performans izlendi. 

Bu görünüme paralel olarak Vanda Research, artık yatırımcı gözünde yapay zekâ hisselerinin yerini EV hisselerinin almaya başladığını düşünüyor:

İleride EV hisseleri için daha fazla talep görmeyi bekliyoruz.” denilen araştırma notu, diğerlerine göre geriden gelen NIO (NIO), Li Auto (LI) ve Plug Power (PLUG) gibi hisselerin altını çiziyor. 

🎯 Öte yandan Morgan Stanley de 5 Temmuz tarihli bir notunda Çinli EV’lere yönelik iyimser bir tonla Çin ve diğer gelişmekte olan pazarlardan gelen uygun fiyatlı elektrikli araçların “daha ucuz EV ihtiyacını karşılayacağını” belirtti:

Yalnızca birkaç yıl önce, Çin malı araçlar düşük bir kaliteye sahipti ancak bugün fiyat uygunluğu, kalite ve teknoloji temelli kullanıcı deneyimi açısından yabancı araç modellerini geride bırakıyorlar.

📊 Bu kapsamda, aşağıdaki listede 12 aylık ortalama hedef fiyatlarında en az 10% artış beklenen, en az 10 analistin izlediği ve bu analistlerin en az 50%’sinden “AL” notuna sahip EV hisselerini inceleyebilirsin:

  • BYD (BYDDY)
  • General Motors (GM)
  • Stellantis (STLA)
  • Volkswagen (VWAGY)
  • Li Auto (LI)

Çinli EV üreticisi BYD, analistlerin 31%’inin artış beklediği en güçlü hisse. Şirket geçtiğimiz hafta yeni elektrikli SUV modelini tanıtmış ve Tesla’nın Model Y’sine güçlü bir rakip olacağını ima etmişti. 

Öte yandan Stellantis de izlendiği analistlerin 78%’inden aldığı “AL” notuyla en yüksek beklentiye sahip EV üreticisi. 

🚗 Bernstein, haziranda EV üreticilerinin yazılım yatırımları sebebiyle ciddi bir gelir artışı göreceğini öngörmüş ve Stellantis’i örnek göstererek şirketin 2030’a kadar 23 milyar dolar yıllık gelire ulaşmasını beklediğini belirtmişti. 

Analistler, Bu Elektrikli Araç Hisselerinde Ralli Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC