Analistlerin Yatırım Tavsiyeleri ve Hisse Senedi Önerileri

Analist Tavsiyeleri

September 14, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri

Adobe (ADBE)

Analist Tavsiyeleri

🎯 BMO Capital Markets analisti Keith Bachman’a göre, Adobe’nin Creative Cloud’unun dayanıklılığı konusunda uzun vadeli endişeler mevcut. Bu sebeple analist hisse için notunu yüksek performanstan “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS”a düşürdü ve hisse için hedef fiyatını 420 dolardan 435 dolara yükseltti.

🔍 Ne demiş?

Analistin paylaştığı nota göre, yapılan bir anket, yeni jenerasyonun ve genç şirketlerin Adobe Creative Cloud kullanmamaya başladığını öte yandan 45 yaş ve üstü çalışanların ve büyük şirketlerdeki çalışanların Adobe markasına “daha ​​sadık” olduğunu gösterdi.

Bu sebeple Bachman, “Anketlerimizden elde edilen bulgular uzun vadeli endişeleri artırıyor” ifadelerini kullandı.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Adobe hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 456,05 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 71%’i şirket için “AL” notu paylaşmış. 

📢 Bugün Çeyreklik Kazanç Raporunu Açıklayacak!

Adobe Systems, 2022 mali yılı üçüncü çeyrek kazanç sonuçları yarın piyasa kapanışından sonra açıklayacak. 

 • Photoshop ve diğer yazılım ve altyapı ürünlerinin üreticisinin, 4,44 milyar dolarlık gelirle birlikte hisse başına 3,34 dolar kâr açıklaması bekleniyor.
 • Pazarlama ve e-ticaret teknolojisi segmentinde Salesforce.com ile rekabet eden Adobe, bir yandan temel yaratıcı yazılım işlerini güçlendirirken bir yandan da iş tekliflerini geliştirerek büyümeyi artırmayı hedefliyor.
 • Öte yandan şirket, haziran ayında yıllık gelir tahminini düşürdü ve işlerinin kur dalgalanmalarından, talepteki mevsimsel değişimlerden ve Ukrayna’nın işgalinden sonra Rusya ve Belarus’taki satışları durdurma kararından etkileneceğini söyledi. Satışlarının 40%’ından fazlası Amerika kıtası dışında olan Adobe, gelirinin mali yılın ikinci yarısında kur hareketleri nedeniyle yaklaşık 175 milyon dolar azalacağını da söylemişti.

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

 • Teknik olarak incelendiğinde Adobe hisseleri ağustos ayının ortalarında ulaştığı 450 dolar seviyelerinden geri çekilerek güncelde 368,39 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Öte yandan güncel fiyat, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği son boşluklu düşüşle birlikte hissenin belirlenen dönem içerisindeki fiyat hareketlerinin ortalaması alınarak ve yakın dönemdeki fiyat hareketlerine daha fazla ağırlık verilerek hesaplanan 20, 50, 100 ve 200 günlük üstel hareketli ortalamaların altında kalmıştır.
 • Teknik grafikte sağ omuzun tamamlanmasıyla omuz baş omuz formasyonunun oluşabileceği beklenebilir. Satışların güçlenmesiyle boyun çizgisi kırılır, formasyon tamamlanır ve yükseliş trendi omuz baş omuz formasyonuyla birlikte sonlanır. Kırılma sonrası gelen sert satışların etkisiyle boyun çizgisi ve başı oluşturan ikinci tepenin uzunluğu kadar geri çekilme gerçekleşebilir.
 • İndikatörlere baktığımızda, MACD indikatörünün negatif tarafta sinyalin altında hareket ettiğini trend takip edici indikatörlerden RSI indikatörünün ise 36,81 seviyesinin altına doğru hareketini sürdürmektedir. Fiyat, 30 seviyesinin altındaki aşırı satış bölgesine gerilediğinde “al” sinyalleri değerlendirilebilir.
 • Destek ve direnç seviyeleri olarak aşağı yönlü hareketlerin devamında 361,84 dolar – 348,91 dolar ve 338,66 dolar seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 375,15 dolar – 382,51 dolar ve 392,14 dolar seviyeleri incelenebilir.
Analist Tavsiyeleri

Amazon (AMZN)

Analist Tavsiyeleri

🎯 Truist, Amazon için üç aylık trendlerin daha da yükseldiğini belirtirken hisse için notunu “AL” olarak yineledi.

Truist Securities raporu, Amazon.com’da satış yapan satıcıların komisyon, sipariş karşılama ve ürün yerleştirme reklamları dahil olmak üzere satışlarının 28% ile 33%’ü arasında bir tutarı Amazon’a ödediğini söylüyor. 

Öte yandan Evercore analisti Mahaney de Amazon’un koronavirüs pandemisi sırasında oluşturduğu güçlü lojistik altyapısından güncelde de yararlandığını söylüyor. Analiste göre Buy With Prime programı, Amazon’un e-ticaretteki baskın konumunu geliştirebilir.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin Amazon hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 177,05 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 97%’si şirket için “AL” notu paylaşmış. 

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

 • Grafik teknik olarak incelendiğinde haziran ayının sonundan itibaren hissenin yükseliş kanalına girdiğini temmuz sonunda ise boşluklu yükseliş ile hisse hareketlerinin bu kanalın üstüne çıktığını ancak 22 ağustos tarihinde tekrardan kanalın içine gerilediğini belirtebiliriz. 
 • Güncelde son dört gündür yükseliş gösteren hisse fiyatı geçtiğimiz günü boşluklu bir düşüşle kapattı. Boşluklu düşüşle birlikte mum 20,50 ve 100 günlük üstel hareketli ortalamalara değerek kanalın alt bandına geriledi. Hisse hareketlerindeki aşağı yönlü bir hareket kanalın alt bandının kırılmasına ve 124,80 dolar – 121,45 dolar ve 118,05 dolar seviyelerinin test edilmesine sebep olabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 128,86 dolar – 132,31 dolar ve 135,51 dolar seviyeleri fiyatın işlem gördüğü direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.
 • MACD indikatörü negatif tarafta ve sinyalin altına doğru kırmış bir görünüm verirken RSI indikatörü ise 43,96 seviyesinde aşağı yönlü hareketini sürdürüyor.
Analist Tavsiyeleri

Meta Platforms (META) 

Analist Tavsiyeleri

🎯 Morgan Stanley, Facebook’un ana şirketi Meta Platforms’un kullanıcı katılımının azaldığını, ancak yatırımcıların ekim ayında açıklanacak çeyreklik kazanç raporu hakkında daha fazla bilgi beklemesi gerektiğini söyledi ve hisse için “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin META hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 223,70 dolarken hisseyi değerlendiren analistlerin 79%’u şirket için “AL” notu paylaşmış. 

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

 • Grafik teknik olarak incelendiğinde şubat ayının başında gerçekleşen sert satışlar ile hisse senedi fiyatının boşluklu bir düşüş gerçekleştirdiğini gözlemleyebiliriz. Boşluklu düşüş sonrası gelen aşağı yönlü trend mart ayının ortalarında yönünü yukarı yönlü kırmışsa da 4 nisan tarihinde ulaştığı zirve o günden bu güne düşüş trendini takip ediyor diyebiliriz. Güncelde hisse senedi fiyatı 153,13 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştirmiş.
 • Geçtiğimiz günkü boşluklu düşüş ile birlikte hisse fiyatı destek görevi gören kırmızı ile belirtilen 20 ve turuncu ile belirtilen 50 günlük üstel hareketli ortalamaları da aşağı yönlü kırmıştır. Yukarı yönlü hareketlerde ise bu seviyeler yakından incelenmelidir.
 • Formasyon  takip eden yatırımcılar için hisse fiyatının düşen bir üçgenin içinde olduğu belirtilebilir. Satıcıların alıcılardan daha güçlü olduğu piyasalarda her tepe bir önceki tepenin altında oluşacak şekilde bir düşen trend hareketi gözlenir. Fiyatlar düşüş eğilimindedir. Düşen üçgen formasyonunda trendin dipleri birbirine yakın seviyelerde oluşmaktadır. Tepeler birleştirilerek bir düşen trend çizilir. Yükselen üçgenin aksine, dipler yakın seviyelerde oluştuğu için dipleri birleştiren ve üçgenin alt kenarını oluşturan çizgi düz bir çizgidir. Formasyonun tamamlanması için fiyatın üçgenin alt kenarını aşağı doğru ve yüksek hacimle kırması gerekir. Formasyon tamamlandıktan sonra hedeflenen fiyat seviyesi üçgenin yüksekliğinin boyu kadardır.
 • MACD son borsa kapanışıyla birlikte negatif tarafta sinyali aşağı yönlü kırmış gözüküyor. RSI ise 39,56 seviyesinde aşağı yönlü tredini sürdürmektedir.
 • Aşağı yönlü hareketlerde destek için 147,24 dolar – 140,87 dolar – 134,99 dolar seviyeleri incelenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 161,44 dolar – 171,73 dolar ve 183,48 dolar seviyesini direnç seviyeleri olarak inceleyebiliriz.
Analist Tavsiyeleri

Analist Tavsiyeleri

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı