Bültenler

Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası

August 9, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası
Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası

Tesla (TSLA) / Güncel Fiyat: 871,27 dolar

🎯 Canaccord analisti George Gianarikas, Tesla’daki fiyat hedefini 815 dolardan hisse başına 881 dolara yükseltti ve şirketin bir “sürdürülebilirlik devi” olduğunu söyledi. Ayrıca hisse üzerindeki “AL” notunu da yineledi.

Tesla için analistlerin ortalama hedef fiyat tahmini ise 876,24 dolar. Analistlerin 58%’i ise hisse için “AL” notu verdi.

🔍 Ne demiş?

  • Canaccord analisti George Gianarikas, bir notta, analistlerin cuma günü fabrikayı ziyareti sırasında “fabrikanın kaotik senfonisi ve çalışan morali karşısında büyülendiklerini” belirtti.
  • Gianarikas, Tesla’nın fabrikada elde edilebileceklerin sınırlarını zorlama yeteneğinden etkilendiklerini de kaydetti. 
  • Ayrıca analist, “Makroekonomik faktörler ve son fiyat artışları sipariş oranlarını kesinlikle etkileyebilir. Ancak Tesla’nın elektrikli araç momentumunu ve üretimden malzeme tedariğine ve özerkliğe kadar rekabetçi liderliğinin bir süre için güvence altına alınacağını tahmin ediyoruz. Güneş, enerji depolama ve daha fazlası için ek teklifler ile Tesla, sürdürülebilirlik devi olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası

Amazon (AMZN) / Güncel Fiyat: 139,41 dolar

🎯Citi analisti Scott Chronert paylaştığı bir notta, Amazon’un cuma günü duyurulan iRobot’u satın alma hamlesinin iyimser olduğunu söyledi ve hisse üzerindeki “AL” notunu ile birlikte 185 dolarlık hedef fiyatını yineledi.

Amazon için analistlerin ortalama hedef fiyat tahmini ise 176,24 dolar. Analistlerin 98%’i ise hisse için “AL” notu verdi.

🔍 Ne demiş?

  • Analist notunda, “Makro belirsizlik dönemlerinde cüzdan payı kazanabileceğine inandığımızdan, Amazon Web Services talebinin artmaya devam ettiğine ve işletme marjlarının ileriye doğru genişleyebileceğine dair görüşümüze inandığımız için Amazon, internet sektöründe en iyi seçimimiz olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.
Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası

Apple (AAPL) / Güncel fiyat: 164,87 dolar 

🎯 Needham analisti Laura martin, pazartesi günü paylaştığı bir notta Apple ve Amazon’un “akış şirketleri için büyüyen bir tehdit” olduğunu söyledi. Ayrıca iki hisse üstünde de “AL” notunu yineledi.

Apple için analistlerin ortalama hedef fiyat tahmini ise 180,11 dolar. Analistlerin 76%’sı ise hisse için “AL” notu verdi.

🔍 Ne demiş?

  • Reklam gelirinin çeşitli nedenlerle teknoloji devi için “maddi bir yukarı değer itici güç” olabileceğini düşünen Martin, “AAPL’nin yeni bir mobil reklamcılık platformu oluşturmanın ilk aşamalarında olduğuna inanıyoruz” diyor.
  • Analiste göre akıştaki en önemli üç eğilim:

1) 2019′dan bu yana yapısal tüketici davranışı değişiklikleri,

2) Akışta abonelik odaklı iş modellerinden reklam odaklı iş modellerine geçiş, 

3) AAPL ve AMZN’nun canlı spor ihale savaşlarına ve tüm akış şirketlerini tehdit eden ek iş modellerine girişi!

Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası

First Solar (FSLR) / Güncel Fiyat: 106,74 dolar

🎯 Guggenheim, güneş enerjisi şirketi First Solar’ın “Enflasyon Azaltma Yasası”nın önemli bir yararlanıcısı olduğunu söyledi. Şirketin notunu “NÖTR”den “AL”a yükseltti. Guggenheim, şu anda güneş pili üreticisinin hissesinde 135 dolar fiyat hedefine sahip.

First Solar için analistlerin ortalama hedef fiyat tahmini ise 105,63 dolar. Analistlerin 50%’si ise hisse için “AL” notu verdi.

🔍 Ne Demiş?

  • Analist, paylaştığı notunda “Bizim kapsamımızdaki tüm isimler arasında, FSLR’nin dün Senato’dan geçen Enflasyon Azaltma Yasası hükümlerinden en fazla yararlanacak şekilde konumlanmış göründüğüne inanıyoruz. Yasanın Meclis’teki akıbeti konusunda hala bir miktar belirsiz potansiyel olsa da, bizim kararımıza göre geçiş ihtimali önemli ölçüde arttı.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Azaltma Yasası nedir? 

  • ABD’de bir süredir tartışılan ve ‘Enflasyon Azaltma Yasası’ olarak adlandırılan tasarı, Senatoda yapılan oylamada 50’ye karşı 51 ile onaylandı.
  • Enflasyonu Azaltma Yasası, ABD tarihinin en büyük iklim yatırımını temsil ettiği gibi, sağlık alanında da ilk kez belirli reçeteli ilaçların fiyatını müzakere etme ve süresi dolan sağlık hizmetleri sübvansiyonlarını uzatma yetkisi verme konusunda büyük değişiklikler içeriyor.

Analist Tavsiyeleri / 8 Ağustos Haftası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı