Borsa Haberleri

Analist Tavsiyeleri: Etsy, Google, Merck

October 11, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Analist Tavsiyeleri: Etsy, Google, Merck

ETSY (ETSY)

🎯 Goldman Sachs, çevrimiçi pazar yerinin başarısına vurgu yaparak ETSY için “AL” notu ve 130 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. 

🔍 Ne demiş?

“COVID sonrası, Etsy’nin pazar modeli, e-ticaret emsallerinin çoğuna kıyasla ve devam eden makro rüzgarlar karşısında büyük bir esneklik gösterdi.”

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin ETSY hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 10%’luk bir yükseliş potansiyeline işaret eden 119,69 dolar seviyesinde. Hisseyi değerlendiren analistlerin 61%’i şirket için “AL” notu paylaşmış. 

Analist Tavsiyeleri: Etsy, Google, Merck

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Günlük grafikte teknik olarak incelendiğinde ETSY hisseleri 2021 yılının kasım ayında ulaştığı zirvelerden sert satışlar görmüştür. Mayıs ve haziran aylarında ulaştığı dip seviyeler grafikte ikili dip formasyonu olarak yorumlanabilir. Bu formasyon sonrasında hisselerde yükseliş beklenir ki grafikte de formasyonun ardından ağustos ayının ortasına dek süren bir yükseliş trendi gözlemlenebilir. Ağustos ayının ortasından bu yana ise hisse senedi dar bir bantta dalgalı hareket ediyor ve güncelde 108,97 dolar seviyesinden kapanış göstermiş. 
  • Mum grafikte hissenin iğnesi 20 günlük üstel hareketli ortalamaya dokunmuş ve buradan destek alıyor. 50 ve 100 günlük üstel hareketli ortalamalarda fiyatın hemen altında geri çekilme halinde destek olarak görev görebilir.
  • RSI indikatörü, 53,54 seviyesinde  aşağı yönlü hareket ederken MACD indikatörü, pozitif tarafta yukarı yönlü sinyalin üstünde hareket etmektedir.
  • Yukarı yönlü hareketlerin devamında 110,65 dolar – 114,75 dolar ve 120,65 dolar seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 106,63 dolar – 104,54 dolar ve 101,32 dolar seviyeleri incelenebilir.

Alphabet (GOOGL) 

🎯 Morgan Stanley, Google’ın ana şirketi Alphabet’in fiyat hedefini düşürdü. Analist, Alphabet’in fiyat hedefini hisse başına 145 dolardan 135 dolara çekerken hisse için “YÜKSEK AĞIRLIK” notunu yineledi. Bunun sebebini ise hisse fiyatındaki düşüş nedeniyle hissenin dip seviyelerden alınabileceğini düşünmesiyle açıkladı. Analiste göre Alphabet, bu ayın sonunda açıklanacak üçüncü çeyrek bilanço beklentilerinin de altında sonuçlar açıklayacak.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre analistlerin GOOGL hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 44%’lük bir yükseliş potansiyeline işaret eden 141,84 dolar seviyesinde. Hisseyi değerlendiren analistlerin 94%’ü şirket için “AL” notu paylaşmış.

Analist Tavsiyeleri: Etsy, Google, Merck

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Günlük grafikte incelediğimizde, Google hisseleri mayıs ayından ağustos ayının ortalarına kadar 105-120 dolar bandında dalgalı bir görünüme sahipken ağustos ayının ortasıyla birlikte hisselerde düşüş trendi gözlemlenmiştir. Bu trend ekim ayında boşluklu bir yükselişle kırılsa da hisseler geçtiğimiz günü de 0,83% düşüşle 97,86 dolar seviyesinden kapatmıştır.
  • Güncel fiyat 20-50-100 ve 200 günlük üstel ortalamanın altında kalmaktadır. RSI indikatörü 38,71 seviyesinde yatay negatif bir görünüm verirken MACD, negatif tarafta ancak sinyalin üstünde yatay pozitif bir görünüm vermektedir.
  • Yukarı yönlü hareketlerde 98,95 dolar, 101,83 dolar, 104,07 dolar seviyeleri incelenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 97,11 dolar, 96,43 dolar ve 95,49 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Merck (MRK)

🎯 Guggenheim Analisti Seamus Fernandez, ürün yelpazesine atıfta bulunarak Merck hisselerinin notunu nötrden “AL” notuna yükseltti. Analistin hisse üzerinde 104 dolarlık bir hedef fiyatı da bulunuyor.   

🔍 Ne demiş?

Analist Seamus Fernandez, şirketin kilit ürünlerinden ikisi olan Gardasil ve Keytruda’nın satışlarını artırmaya devam edeceğini söyledi. Her ikisi de 2022 tahminlerini aştı ve bir yıl öncesine göre sırasıyla 26% ve 36% arttı.

Aynı zamanda, Fernandez şirketin deneme ilaçları konusunda iyimser. Spesifik olarak, STELLAR olarak adlandırılan Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon Tedavisi için Sotatercept’in üçüncü aşamasının olumlu olacağını ve 4 milyar dolarlık satışın, tahminlerden 30% daha yüksek olacağını beklediğini söyledi.

Merck ayrıca, yakın zamanda münhasırlığı 2023′ün ötesine taşıyabilecek olan Januvia patenti lehine bir mahkeme kararı ile karşı karşıya kaldı. Bu, 2025 yılına kadar satışları yılda bir milyar doların üzerine çıkacaktır.

🔍 Midas uygulamasında yer verdiğimiz analist tahminlerine göre, analistlerin Merck hissesi için 12 aylık ortalama fiyat hedefi 11%’lik bir yükseliş potansiyeli öngören 100,82 dolar seviyesinde. Hisseyi değerlendiren analistlerin 85%’i şirket için “AL” notu paylaşmış.

Analist Tavsiyeleri: Etsy, Google, Merck

Teknik Grafik Nasıl Gözüküyor?

  • Grafik teknik olarak incelendiğinde, günlük grafikte hisse senedi fiyatının 3,29%’luk boşluklu bir yükselişle üçgen formasyonunu yukarı yönlü kırarak 90,48 dolar seviyesinde kapanış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Son yükseliş hareketi fiyat hareketlerinin ve 20-50-100 ve 200 günlük üstel ortalamanın sıkışmasıyla gerçekleşmiş ve bu hareketle fiyat ortalamaların üzerine çıkmıştır. RSI indikatörü 61,95 seviyesinde aşırı alım bölgesine doğru hareket ediyor, MACD indikatörü ise pozitif tarafta sinyalin üstünde olumlu bir görünüme işaret ediyor.

Yukarı yönlü hareketlerde; 91,57 dolar, 92,84 dolar ve 94,94 dolar seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 88,42 dolar, 86,52 dolar ve 84,52 dolar seviyeleri takip edilebilir.

Analist Tavsiyeleri: Etsy, Google, Merck

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı